Ministry of the interior of the Czech Republic  

Go

Modern Administration


Quick links: Sitemap Text version Česky Fulltext search


 

Main menu

 

 

Sněmovna - nové obecní symboly, legislativní statistika

Zástupci téměř tří desítek obcí a měst mohou od 2. července používat své obecní znaky a vlajky. Dekrety k jejich užívání jim v Poslanecké sněmovně tradičně slavnostně předal její předseda Miloslav Vlček spolu s místopředsedkyní Miroslavou Němcovou. Oba ocenili práci členů obecních zastupitelstev, kteří se nyní musí potýkat s problémy, které jim přináší nejen nepříznivé počasí a povodně, ale i současná ekonomická krize, kdy obecní příjmy klesají proti loňsku až na třetinu. „Budování státu nezačíná nikde jinde než v našich vlastních rodinách, obcích a městech a přichází potom sem do Poslanecké sněmovny," zdůraznila místopředsedkyně Němcová. Popřála starostkám a starostům, aby jejich současné volební období skončilo úspěšně.
  
Pro dekret na vlajku a znak si přišel do sněmovny například starosta Radkovic u Hrotovic na Třebíčsku Bohumil Horník. „Všechny obce okolo už to mají, my jsme byli pár let zpět," řekl novinářům. Jeho obec prý dosud byla poslední z mála, které ještě vlajku a znak neměly. Výroba obecních symbolů stála asi 25 000 korun. Příští rok oslaví tato obec 700. výročí vzniku. Starosta chce novou obecní vlajku při té příležitosti nechat vysvětit. Jsou na ní čtyři svislé pruhy, střídavě modré a bílé. Na jednom z bílých pruhů jsou tři modré květy lnu pod sebou, na druhém bílém pruhu je pak šesticípá červená hvězda a kotvicový kříž stejné barvy. Další dekrety převzali starostové z obcí Borovy na Plzeňsku, Čihaň z Klatovska, Čistá a Jesenice na Rakovnicku, Dolní Čermná, Žichlínek, Radhošť a Tínišťko z Ústeckoorlicka, Dubany na Pardubicku, Dymokury na Nymbursku, Horní Bukovina u Mladé Boleslavi, Hřibiny-Ledská nedalo Rychnova n. Kněžnou, Ubušínek, Světnov, Strachujov a Javorek od Žďáru nad Sázavou, Kocbeře na Trutnovsku, Úžice a Nová Ves u Mělníka, Rohozná na Svitavsku, Střezetice na Královéhradecku, Veltruby na Kolínsku, Vidochov na Jičínsku a Vilémovice u Havlíčkova Brodu. Slavnostního ceremoniálu se nemohl zúčastnit starosta Javorníku na Jesenicku, poničeného záplavami.
   
A teď trochu statistiky: Poslanecká sněmovna za tři roky od posledních voleb stačila schválit 286 zákonů. Dohromady bylo za tu dobu předloženo 486 návrhů. 46 zákonů poslanci zamítli. 267 předložila vláda, 20 Senát, 181 poslanci a 21 legislativních návrhů pocházelo z „dílen“ krajských zastupitelstev. Prezident Václav Klaus vrátil poslancům v tomto volebním období čtyři zákony, z toho ve třech případech poslanci jeho veto přehlasovali. Šlo o antidiskriminační zákon, zákon upravující pravidla pro chemické látky tzv. REACH a novelu zákona o střetu zájmů. Ta zavádí mimo jiné povinnost podávat majetková oznámení také pro ředitele škol. Sněmovna naproti tomu loni v březnu nepřehlasovala prezidentovo veto v případě novely zákona na ochranu proti týrání zvířat. Rozhodla, že u kontaktního norování bude lišky nadále před psi při výcviku chránit mřížka. Jen za letošní rok dostala sněmovna k projednání 120 návrhů zákonů, z toho 81 jich schválila. Šest jich naopak zamítla.
 
Text: –žam–


Odbor územní veřejné správy, redakce čtrnáctideníku Veřejná správa, 9.7.2009

Print  E-mail