Ministry of the interior of the Czech Republic  

Go

Modern Administration


Quick links: Sitemap Text version Česky Fulltext search


 

Main menu

 

 

Kvalita ve veřejné správě

Příloha 

Podpora kvality veřejné správy v EU

Problematiku kvality ve veřejné správě mají v Evropské unii na starost ministři odpovědní za veřejnou správu. Jejich spolupráce má neformální charakter, protože není zakotvena v základních institucionálních smlouvách Evropské unie. Vyvinula se v průběhu let jako výsledek pravidelných setkání evropských ministrů, generálních ředitelů a vedoucích představitelů úřadů odpovědných za různé oblasti veřejné správy a její reformy.

Tato spolupráce ve formě výměny zkušeností, koordinace národních iniciativ a provádění společných aktivit probíhá již od poloviny osmdesátých let minulého století. Jejím cílem je obecně zvyšování kvality veřejné správy, veřejných služeb a regulace v EU.

Dělba činností je pak zhruba následující:

  • ministři přijímají rezoluce a programy definující politické směry vyvíjených iniciativ a aktivit,
  • v souladu s nimi generální ředitelé formulují konkrétní úkoly či zadání,
  • jednotlivé pracovní skupiny navrhují a realizují konkrétní projekty a stanovují prostředky k dosažení vytyčených cílů.

Setkání ministrů se nekonají v pravidelných intervalech, nýbrž je vždy ponecháno na předsedající zemi, aby rozhodla, zda je nebo není nutné schůzku svolat (interval je přibližně jednou za rok). Generální ředitelé se setkávají zpravidla dvakrát ročně.

Jednou z pracovních skupin, které byly zřízeny generálními řediteli, je Pracovní skupina pro inovaci veřejných služeb - IPSG (Innovative Public Service Group); v České republice je jejím gestorem MV, odbor reformy regulace a kvality veřejné správy. Ve vztahu k modelu CAF nás může zajímat, že právě v této skupině byl stanoven strategický cíl - mít v roce 2010 přibližně 2000 uživatelů modelu CAF v Evropě.

Ještě o patro níž pod IPSG je Pracovní skupina expertů pro model CAF, složená z národních zástupců, tzv. CAF korespondentů, dále ze zástupců EIPA a EFQM, kteří se zabývají aktivitami kolem modelu CAF. Výsledkem její činnosti byl třeba nový model CAF 2006, realizace výzkumů o stavu kvality v členských zemích EU či spolupráce při organizování mezinárodních konferenci - blíže se její činností budeme zabývat v části věnované CAF Resource Centru.

Za ČR je CAF korespondentem Ing. Pavel Kajml, z odboru reformy regulace a kvality veřejné správy MV (kontakt: tel.: 974 816 279, email: kajml@mvcr.cz)

Velmi výrazné postavení má v tomto procesu EIPA (European Institute for Public Administration). Je to výzkumně vzdělávací institut poskytující široké spektrum služeb pro veřejnou správu - realizuje školení, poskytuje poradenství, vydává publikace, provádí výzkumy ve veřejné správě. Je spolufinancován Evropskou komisí, byl založen v roce 1981, hlavní sídlo má v Maastrichtu, pobočky v Barceloně, Milánu, Lucemburku a Varšavě.

Jako součást EIPA působí tzv. CAF Resource Centrum, zabývající se podporou propagace a šíření modelu CAF a úzkou spoluprací s již zmíněnou Pracovní skupinou expertů pro model CAF. Za tímto účelem organizuje odborné kurzy, poskytuje informace a udržuje síť zájemců o model CAF. Dále se toto centrum například zabývalo organizací rozsáhlého výzkumu mezi uživateli CAF v Evropské unii v letech 2003 a 2005, návrhem aktualizovaného modelu CAF 2006 či výrobou propagačního filmu o využití modelu CAF v roce 2007. V tomto filmu vystupuje řada organizací veřejného sektoru z šesti členských zemí Evropské unie - Německa, Belgie, České republiky, Dánska, Itálie a Portugalska. Za Českou republiku je zde prezentován Krajský úřad Kraje Vysočina. Film je ke stažení na adrese http://www.eipa.eu/en/pages/show/&tid=100.

CAF Resource Centrum také vede databázi uživatelů modelu CAF ve světě, viz http://www.eipa.eu/en/pages/show/&tid=71, do které by se měl nahlásit každý nový uživatel této metody. Je to jistá forma "splátky" za to, že použití modelu CAF je bezplatné. Navíc díky registraci se získá zdroj aktuálních informací a možnost srovnat své výsledky s evropským průměrem.

Uživatelé modelu CAF mají možnost setkávat se každý druhý rok na konferencích uživatelů, tzv. CAF Event. Poslední setkání - 3rd European CAF Event proběhlo ve dnech 11. a 12. října 2007 v Lisabonu. Česká republika zde byla zastoupena příspěvkem společnosti Edukol o projektu benchlearningu mezi městskými úřady Olomouckého a Moravskoslezského kraje. Bližší informace o této konferenci naleznete na adrese http://www.eipa.eu/CAF/CAFUserEvents/CAF_Conf_03/Content.pdf

Ing. Pavel Kajml

Print  E-mail