Expertní konference k problematice obchodování s lidmi a zasedání Rady Evropské sítě prevence kriminality (EUCPN)
Odpolední blok konference
Odpolední část konference zahájil divadelní spolek Rozkoš. Divadelní spolek funguje pod vedením Hany Malinové, výkonné ředitelky nestátní neziskové organizace Rozkoš bez rizika. Tato organizace se specializuje na práci se sexuálními pracovnicemi v terénu. Členky divadelního spolku jsou sociální pracovnice a klientky organizace. Společně připravily divadelní představení skládající se z netradičních písniček např. na téma prostituce.
Po vystoupení následovaly další příspěvky. PhDr. Hana Malinová představila úkoly a cíle organizace Rozkoš bez rizika. Organizace se soustředí především na zdravotnické služby (diagnózu a léčbu sexuálně přenosných chorob a testy na HIV). Připravuje také řadu sociálních služeb a snaží se nabídnout klientkám jiné alternativy.
Výkonná ředitelka neziskové organizace z Finska Jaana Kaupinnen představila finský model boje proti obchodování s lidmi se zaměřením na regulaci prostituce a sexuální vykořisťování a zároveň prezentovala jednotlivé projekty, které organizace realizuje – např. poskytování ubytování bezdomovcům, programy pro mužské sexuální pracovníky a projekt pro thajské ženy.
Za Spojené státy hovořila o americkém hnutí za zrušení otrocké práce – boji proti obchodu s lidmi - Lina Nealon. Inspirovalo se švédským modelem, tj. snižováním poptávky po komerčních sexuálních službách tím, že jsou trestáni zákazníci. Toto hnutí zastává názor, že je nutné poptávku zcela zakázat, aby byl boj proti obchodování s lidmi – sexuálnímu vykořisťování úspěšný.
V závěru vystoupili zástupci Městské policie hl. města Prahy a Magistrátu hl. města Prahy. První příspěvek zhodnotil situaci na území Prahy, byly popsány preventivní aktivity a opatření Městské policie hl. města Prahy ve vztahu k dané problematice. JUDr. Eva Novaková, ředitelka živnostenského a občansko správního odboru Magistrátu, navázala na předchozí téma, ale více se věnovala přípravě zákona o regulaci prostituce. Upozornila na nutnost přijetí různých opatření – např. registrace sexuálních pracovnic, povinné zdravotní prohlídky, apod. Tento model se shoduje s modelem holandským, v současné době Holandsko chystá další přísnější opatření.
Posledním řečníkem byla Mgr. Jitka Gjuričová, ředitelka odboru prevence kriminality Ministerstva vnitra a informovala o tom, jakým způsobem se tento odbor podílí na prevenci a boji proti obchodování s lidmi – od roku 2003 je koordinátorem Programu podpory a ochrany obětí obchodování s lidmi. Konferenci ukončila slovy: „Dnešní setkání bylo inspirací, jak zlepšit a zefektivnit jednotlivé národní systémy boje proti obchodování s lidmi a navázat kontakty s účastnickými zeměmi. V tom vidím největší přínos této konference“.
Odbor prevence kriminality, PhDr. Olga Šifferová, 4.8.2009
Print
E-mail
Facebook