Odbor azylové a migrační politiky  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Sněmovna – opozice kritizovala chybějící ministry při interpelacích

 

Slabou účast vlády při pravidelných čtvrtečních jednáních Sněmovny kritizovali opoziční poslanci během posledních dubnových interpelací a premiéra Petra Nečase nařkli, že on sám i jeho ministři se interpelacím vyhýbají. Interpelacím jsou při jednání Sněmovny věnovány každé čtvrtky. Od 09:00 do 11:00 se projednávají odpovědi na písemné interpelace, od 14:30 do 18:00 mají poslanci možnost tázat se členů kabinetu přímo. Ministři a premiér pak ihned odpovídají. Účast na čtvrtečních jednáních bývá obvykle slabší než v ostatních dnech, a to jak ze strany poslanců, tak ze strany vlády. „Pokud by se ministr nezúčastnil bez řádné omluvy, považoval bych to za chybu. Pokud nemají neodkladné pracovní důvody, mají povinnost se interpelací zúčastnit," odpověděl Nečas. Poslankyně Zuzka Bebarová-Rujbrová (KSČM) dokonce vyjádřila obavu, zda Nečas příliš nepřetěžuje své ministry, když nemají čas na interpelace. Premiér odpověděl, že ministry samozřejmě přetěžuje a přetěžovat bude i nadále, protože „kvalita materiálu se nejlépe pozná při zátěži". Kritikou kabinetu nešetřil ani Jan Látka (ČSSD), který zároveň podotkl, že důvěra obyvatel ve vládu klesla. Podle Nečase se není co divit, že důvěra ve vládu se snížila, když provádí nutná nepopulární opatření a „umělecký dojem" také není velký. „Vláda, aby získala důvěru aspoň části veřejnosti, se musí vrátit k věcné politice prosazování reforem," zdůraznil premiér. 
 
V pátek 29. dubna pak poslanci ve zrychleném režimu schválili vládní novelu zákona o památkové péči, která má znemožnit zabavování kulturních děl, výstav a dalších exponátů zapůjčených do České republiky ze zahraničí. Ministr kultury Jiří Besser (TOP 09) uvedl, že novela vylučuje také exekuce i předběžná opatření. Stanoví obecnou povinnost úřadů nebránit navrácení takovýchto věcí do zemí původu. Připomněl také, že novela má usnadnit uspořádání výstavy z kremelských sbírek v Praze. Rusko má problém s pořádáním výstav ze státních uměleckých sbírek ve více zemích světa, například ve Spojených státech. Exponátům totiž hrozí zabavení na základě žalob původních majitelů či jejich potomků. Podle ministerstva kultury absence imunity vůči zabavení půjčených uměleckých děl „vylučují Českou republiku ze seznamu bezpečných států pro přijímání mimořádných výstavních projektů". V minulosti komplikace nastaly například při přípravách výstavy Codexu gigas (Ďáblovy bible) ze Švédska. Ďáblova bible byla jednou z mnoha vzácností, které ukořistili Švédové při obléhání Prahy v sedmnáctém století.
 
Díky nově schválené smlouvě se Česká republika rovněž připojí k projektu Mezinárodní protikorupční akademie. Akademie bude sídlit v rakouském Laxenburgu a vznikla z iniciativy Úřadu OSN pro drogy a kriminalitu. Jejím hlavním cílem je vzdělávat nejen státní úředníky odpovědné za boj proti korupci, ale i zájemce ze soukromého sektoru. Financování akademie bude závislé především na příspěvcích členů a také na poplatcích za školení. Příspěvek České republiky za první rok v akademii by měl podle předkládací zprávy představovat asi půl milionu korun. Hrazen má být z rozpočtu ministerstva vnitra, v dalších letech i ministerstva spravedlnosti. Oba úřady mají do akademie vyslat lektory. Pod zakládající dokument připojili svůj podpis na závěr zářijové ustavující konference ve vídeňském Hofburgu zástupci pětatřiceti zemí.

text -žam-

vytisknout  e-mailem