Odbor azylové a migrační politiky  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Znaky vybírali občané

 

Jak jste znak pro obec vybírali? Zapojili jste do rozhodování i veřejnost a jakým způsobem? Čím je obec jedinečná?
 
Čilec
Antonín Krumpholc
starosta obce
 
Zastupitelsvo rozhodlo, že by obec měla mít svůj znak a vlajku. Protože obec od doby, kdy ji vlastnil rod Thun-Hohenstein, nikdy svůj znak neměla, „neodvážili“ jsme se o jeho podobě rozhodnout od stolu a oslovili jsme Jana Severu, který již pro některé okolní obce znaky navrhoval. Po dvou schůzkách a prostudování historických materiálu o Čilci, vznikly dva návrhy s osmi variantami. Jsou na nich vyobrazené tři topoly a pluh, který symbolizuje hlavní pracovní činnost zdejších obyvatel – zemědělství. O konečné podobě znaku  rozhodovali občané v anketě a ten vítězný získal o šest hlasů více. Čím se obec vyznačuje? Pro mě je významná tím, že je mou rodnou obcí, do které jsem se po téměř třiceti letech znovu vrátil.  Zcela jistě tím, že se tak žádná jiná obec nejmenuje. Jistou specifičnost lze dohledat i v její historii. Vždyť první zmínka je z roku 1398, kdy na zdejší tvrzi sídlil vladyka Jan z Čilce. Bohužel se tvrz nedochovala a o jejím umístění můžeme jen spekulovat. Prokázalo se, že na území obce bylo sídliště z období Jordan–Mühlského (přibližně 4000 let před naším letopočtem). Nalezené artefakty byly odvezeny (v roce 1931) do Národního muzea v Praze. Přestože je Čilec malá obec v Polabí, není obklopena ani lesy ani rybníky. V sedmdesátých a osmdesátých letech dvacátého století do ní byl kvůli sovětským vojskům v Milovicích zákaz vjezdu. I když byla nějakou dobu násilně spojena se sousední obcí Straky, vždy patřila k obcím progresivním a věřím, že tato jedinečnost jí bude ozdobou i do budoucna.
 
Číhalín
Stanislav Svoboda,
starosta obce
 
Návrhy znaku a vlajky obce jsme objednali u odborníka na heraldiku. Obdrželi jsme tři návrhy, které byly po korekturách předloženy občanům formou ankety. Naše obec není nijak výjimečná. Je to malá obec s krásnou přírodou v okolí a pohodovými lidmi.
 
Holohlavy
Mgr. Josef Hájek,
místostarosta obce Holohlavy
 
Dne 1. března 2010 rozhodlo zastupitelstvo obce na podnět starosty a místostarosty obce o zhotovení dosud chybějících obecních symbolů. Dodavatelem návrhu obecního znaku a vlajky (vybíralo se ze čtyř nabídek) byl zvolen Ing. Arnošt Drozd.
Veřejnost se k předloženým návrhům vyjadřovala ve dvou etapách. První kolo hlasování bylo zahájeno 22. července 2010 a určené bylo všem občanům Holohlav bez rozdílu věku a také osobám se vztahem k této obci (například rodákům). Hlasující měli na výběr ze dvou možností. Buď odeslali vyplněný hlasovací lístek, po jeho stažení ze stránek www.holohlavy.cz, na e-mailovou adresu nebo si lístek vyzvedli přímo na Obecním úřadě Holohlavy, kde ho poté odevzdali. Hlasování bylo ukončeno 5. září 2010. Celkem se ho zúčastnilo 21 osob. Dne 6. září 2010 zastupitelé po projednání, na základě hlasování a převážně ústních připomínek obyvatel vybrali z předložených návrhů dva, které doporučilo k dopracování. Upravené návrhy byly znovu zveřejněny na webu obce a od 21. září do 4. října 2010 bylo vyhlášeno druhé kolo hlasování. proběhlo k nim druhé kolo hlasování Způsob hlasování zůstal stejný jako v prvním kole. Na posledním zasedání zastupitelstva ve volebním období 2006-2010, dne 4. října 2010, schválili zastupitelé vítězný návrh obecního znaku a praporu, který získal 41 hlasů ze 104 možných. Původní i přepracované návrhy si můžete prohlédnout na www.holohlavy.cz.
 
Hornosín
Hana Červenková,
starostka obce
 
Návrh znaku vychází z dějin naší obce zaznamenaných v kronice. Veřejnost se mohla k návrhům vyjádřit na besedě o dějinách obce, na níž byly prezentovány. Odtud pak vzešel konečný návrh, který pak schválilo zastupitelstvo. Dominantou obce je kaplička zasvěcená sv. Floriánovi, jež je ve znaku zohledněn. Na poslední otázku nelze jen tak lehce odpovědět, ceníme si soudržnosti vztahů mezi obyvateli.
 
Jezbořice
Josef Šlégr
starosta obce
 
Znak se vztahuje k historii Jezbořic. Je v něm tedy obsaženo několik symbolů týkající se obce. Výběru znaku předcházelo vytvoření několika návrhů, k nimž se mohli vyjádřit všichni občané Jezbořic. Návrhy byly totiž rozneseny do všech domů v obci. Naše obec má historickou zvoničku a kostel. Více informací o Jezbořicích naleznete na obec-jezborice.cz.
 
Kladno
Jaroslav Drahoš
starosta
 
Znak obce Kladno byl navržen heraldikem na základě historických záznamů, informací o obci a význačných bodů, které ji symbolizují. Stylizovaný most představuje kamenný most (technickou stavební památku na katastru obce), ostrva pak kládu, od které je název obce odvozen a současně je to i jeden ze symbolů z erbu Berků, kteří byli pány na Rychumburském panství. Mariánská lilie odkazuje na místní kapli. Na přípravě podkladů se podílela i místní kronikářka. Byla rovněž poskytnuta literatura, která o obci pojednává. Heraldik pan Pavlů vyhledával i v archivech, zejména pátral po původním pečetidle Rychty, které však nebylo nalezeno. Možnost vyjádřit se k návrhům znaku, vlajky obce a hasičské vlajky měla i veřejnost. Občané jako jednotlivci ji sice využili jen ojediněle, zato se aktivně zapojili místní hasiči. Těžko říct, čím by byla naše obec jedinečná, bohužel se nemůže pochlubit velkými osobnostmi ani památkami, ani se nestala vzhledem ke své poloze na okraji Železných hor a Žďárských vrchů turistickým centrem. Přesto věřím, že pro své obyvatele jedinečnou je.
 
Kolinec
Mgr. Pavel Princ,
starosta městyse
 
Nebyl nám udělen nový obecní znak, ale došlo k potvrzení jeho užívání a zanesení do registru komunálních symbolů. Kolinecký znak je historický a objevuje se již na počátku čtrnáctého století, kdy byl Kolinec majetkem českých královen. Proto je podstatou znaku osobní znamení královny – nekorunovaný jednoocasý lev se zlatou zbrojí. Zachovaly se také dva typáře kolineckých pečetí z patnáctého a ze šestnáctého století s vyobrazením znaku. Poslaneckou sněmovnou PČR byla Kolinci udělena obecní vlajka, která vychází ze znaku. Návrh vlajky schválilo zastupitelstvo. Byl předložen jen jeden návrh, a to lev na červeném listě. Městečko Kolinec je jedinečné bohatou historií, průmyslovým rozmachem v devatenáctém století a dnešním rozvíjejícím se turistickým ruchem. Další jedinečností je jeho velká rozloha. Městys Kolinec tvoří městečko Kolinec a dalších osmnáct částí. Další informace naleznete na www.kolinec.cz.
 
Košice
Jaroslav Vlasák,
starosta obce
 
V rámci Mikroregionu Perucko spolupracuje dvaadvacet obcí. Požádal jsem kolegy o doporučení na firmu ohledně zpracování návrhu vlajky a znaku. Pan Kasík z heraldické kanceláře Dauphin nám zpracoval šest návrhů, které jsme letos v červnu předložili občanům při příležitosti prvního setkání rodáků Koštic a ti rozhodli. Myslím, že nejsme výjimečná obec, ale za poslední volební období se nám podařilo zapojit hodně spoluobčanů do společenského života, což bylo oceněno Modrou stuhou za společenský život v soutěži Vesnice roku 2010 Ústeckého kraje.
 
Krnsko
Jiří Müller,
starosta obce
 
Po rozhodnutí zastupitelstva o zpracování návrhu na znak a prapor, jsme požádali heraldickou kancelář pana Mgr. Jana Tejkala o spolupráci. Byly vypracovány návrhy vycházející z historických dokumentů, které poté obdrželi občané s žádostí o pomoc při výběru nejlepšího z nich. Vítězný návrh byl schválen zastupitelstvem a s potřebnými podklady odeslán Podvýboru pro heraldiku a vexilologii Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR ke schválení. A čím je naše obec výjimečná? Technickým skvostem je železniční viadukt z roku 1864, přes nějž ještě téhož roku jel první vlak. Jeho dnešní podoba pochází z roku 1924. Viadukt je zakomponován do návrhu znaku i vlajky.  
 
Mokré
Blanka Kučerová,
starostka obce
 
Zastupitelstvo obce Mokré rozhodlo dne 11. února 2010 o zhotovení návrhu na znak a vlajku obce. Celkem bylo zpracováno šest návrhů. Obec zapojila do výběru budoucího symbolu nejen své občany, ale pomocí internetu i širokou veřejnost. Zdejší obyvatelé tak mohli hlasovat, buď osobně na obecním úřadě vyplněním anketního lístku nebo na internetových stránkách obce Mokré a webu kroniky. Internetového hlasování se zúčastnilo 125 občanů, hlasování v obci pak 91. Celkem jich hlasovalo 216 a vítězný znak  obdržel  70 hlasů. Zastupitelstvo přihlédlo k výsledkům ankety a na svém zasedání dne 17. června 2010 vybralo tento návrh k dalšímu zpracování. Znak, včetně popisu, je k dispozici na www.obecmokre.cz/kronika. Obec Mokré je malá vesnice, ale velmi aktivní, hlavně v oblasti kultury, knihovny a práce s dětmi a mládeží. Pořádáme akce pro všechny věkové kategorie, besedy se spisovateli, přednášky s cestovateli, hvězdáři, soutěže pro děti i pro obyvatele (například soutěž o nejrozkvetlejší dům v obci). Samozřejmostí jsou setkání obyvatel při společných akcích jako je třeba posvícení, slet čarodějnic či rozsvícení vánočního stromu. O obci se více dozvíte z webových stránek.
 
Myštice
Tomáš Koželuh,
starosta
 
O znaku jsme měli vlastní představu, se kterou jsme seznámili Mgr. Červenku z heraldické kanceláře PATRIOT z Kasejovic. Jimi Vypracovaný návrh byl schválen hned napoprvé. Veřejnost byla informována jak na akcích organizovaných obcí, tak prostřednictvím zápisů ze zasedání zastupitelstva na úředních deskách. Obecní úřad spravuje deset osad (místních částí), takže názorů a návrhů byla celá řada, všechny se však téměř shodovaly s návrhem zastupitelstva. Jedinečnost naší obce? Jmenovat lze členitost, poměrně velké procento zalesněného území či 110 hektarů velký rybník Labuť.  
 
Petrov nad Desnou
Ing. Jan Vaníček,
starosta obce
 
Znak jsme vybírali ze čtyř návrhů, zpracovaných odbornou firmou. Do rozhodování jsme veřejnost zapojili formou ankety na obecních webových stránkách www.petrovnaddesnou.cza korespondencí. Obec leží v nádherné krajině na březích dvou řek v lesnaté krajině v předhůří Jeseníků. V odborných mineralogických kruzích je známá nalezištěm granátů.
 
Sedlejov
Milan Beneš,
místostarosta
Znak pro obec jsme vybírali na základě tří návrhů zpracovaných heraldikem. Veřejnost měla možnost vyjádřit se v anketě na internetových stránkách www.sedlejov.cz(hlasování pro jednotlivé návrhy), znak byl vybrán na základě rozhodnutí zastupitelstva obce.
 
Úhlejov
Šedivá Lenka,
starostka obce
 
Pro obec bylo zpracováno celkem dvanáct variant znaku a vlajky. Do výběru byli zapojení i její obyvatelé. Zástupci obce obešli jednotlivé občany a zaznamenali jejich volbu. Posléze se rozhodovalo ze dvou nejvíce preferovaných variant. Výběr odpovídá spjatosti vesnice s přírodou. Čím je obec jedinečná? Těžká otázka. Jsme obec zaměřená především na zkvalitnění služeb občanům. Snažíme se o údržbu a rekonstrukci zásadních dominant vesnice například kapličky, kulturního domu či zvonice. Jinak jsme turistickou oblastí s velkým zastoupením rekreačních objektů, což bezprostředně souvisí s podhůřím Krkonoš a blízkou Zvičinou.
 
Vlastibořice
Ing. Martin Beksa,
starosta obce
 
Znak pro obec jsme si nechali navrhnout heraldikem na základě historických a místních reálií vztahujících se k naší obci. Následně byla z několika návrhů zastupiteli (a na veřejném zasedání občany) vybrána nejvhodnější varianta.
 
 
Zaječice
Róbert Pavlačič,
starosta obce
 
O spolupráci jsme požádali místního občana, památkáře a historika, aby znak vystihoval podstatné historické skutečnosti. Jako základní symbol jsme zvolili dvě věže s cimbuřím, připomínající dvě zdejší tvrze, které nejvíce ovlivnily tvář a dříve i život obce. Věže zároveň symbolizují zdejší sportovní činnost (mimo jiné účast v nejvyšší šachové soutěži, pořádání celostátních žákovských šachových turnajů). Na znaku byla vyjádřena i aktivní účast našich občanů ve třech odbojích, a to lipovou ratolestí se třemi listy v barvách trikolory. Obecní zastupitelstvo posuzovalo několik návrhů se shora uvedenou symbolikou, autor na základě připomínek vybraný návrh doplnil a ten byl předložen k projednání Podvýboru pro heraldiku a vexilologii Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Návrh znaku byl zveřejněn několik měsíců na úřední desce, informoval o něm i místní Zaječický zpravodaj s výzvou k účasti občanů. Obyvatelé obce se mohli vyjadřovat také během projednávání na veřejných schůzích zastupitelstva. Znak symbolizuje jedinečnost naší obce existencí dvou tvrzí, které zaplňovali se svými dvory střed vsi, čímž natrvalo ovlivnily její podobu. Proto mohly vznikat rolnické usedlosti jen po obvodu a také náves se dostala mimo střed. Přestože obec má kolem tisícovky obyvatel, je výjimečná svým sportovním děním i bohatým kulturním životem, odehrávajícím se také v kulturním domě upraveném ze selské usedlosti.
 
Zvěrkovice
Věra Bartuňková,
starostka obce
 
Znak jsme vybírali jednoduše - konzultovali jsme ho s odborníky a občané se k jeho podobě vyjadřovali na veřejné schůzi a na našich webových stránkách www.zverkovice.cz.

Připravila Ivana Jungová.

vytisknout  e-mailem