Odbor azylové a migrační politiky  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

20 let Salcburského fóra. O dalším směřování úspěšné spolupráce se dnes rozhodovalo v Praze

V Praze se 20 let po podpisu první společné deklarace uskutečnilo výroční jednání Salcburského fóra. Ministři vnitra zemí střední a jihovýchodní Evropy jednali o další podobě spolupráce v příštích 10 letech, o boji proti nelegální migraci i o zkušenostech z pandemie covidu-19. 

 

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) dnes, 24. června 2021, v rámci českého předsednictví v Praze přivítal ministry vnitra zemí Salcburského fóra. Online se setkání účastnila i eurokomisařka pro vnitřní věci Ylva Johansson. Hlavním výsledkem jednání je schválení Agendy Salcburského fóra 2030 obsahující hlavní pilíře pro další spolupráci regionu v nadcházejících 10 letech (viz přiložené dokumenty).
„20 let Salcburského fóra je příležitost zhodnotit spolupráci a nastavit pravidla do dalších let. Fórum, které z iniciativy Rakouska vzniklo s cílem pomoct zemím střední a východní Evropy integrovat se do EU, dnes totiž funguje jako skvělý nástroj spolupráce v regionu,“ uvedl ministr vnitra Jan Hamáček s tím, že fórum může sloužit jako model regionální spolupráce států EU.
Na tiskové konferenci vystoupili i ministři vnitra Rakouska a Maďarska Karl Nehammer a Sándor Pintér a šéf nedávno založené Společné koordinační platformy Berndt Körner. Všichni vyzdvihli těsnou spolupráci zemí Salcburského fóra jak v oblasti bezpečnosti, tak při postupu proti nelegální migraci.

Agenda 2030
Česko iniciovalo vznik nového strategického dokumentu pro spolupráci v dalších deseti letech Agenda Salcburského fóra 2030. Jde o tři hlavní cíle pro budoucí činnost Salcburského fóra do roku 2030:  

  • Spolupráce v rámci EU – ještě efektivnější prosazování společných zájmů v EU a zaměření na azylovou a migrační politiku i na policejní spolupráci v boji proti trestné činnosti.
  • Regionální spolupráce – rozvíjení praktické a operativní spolupráce jako nástroje proti přeshraniční kriminalitě a využití zkušeností z pandemie covidu-19.
  • Spolupráce se třetími zeměmi – podpora integračního procesu zemí západního Balkánu a Moldavska a rozvoj vzájemné bezpečnostní spolupráce.


Odpoledního bloku se online účastní ostatní partneři Společné koordinační platformy zaměřené na boj proti nelegální migraci na východní středomořské a západobalkánské trase. Jde mj. o Německo, Řecko, Dánsko, Švýcarsko a země západního Balkánu. Diskuse se účastní i evropsky komisař Olivér Várhelyi.

Co je Salcburské fórum?
Salcburské fórum je nejvýznamnější platforma regionální spolupráce v oblasti vnitřních věcí v EU. Má devět členů, vedle Česka, Rakouska a Slovenska jde o Slovinsko, Maďarsko, Polsko, Bulharsko, Rumunsko a Chorvatsko. Jednání v Praze se účastnili zástupci EK, Europolu, Frontexu a EASO.



Klára Dlubalová
pověřená řízením odboru tisku a public relations

vytisknout  e-mailem