Odbor azylové a migrační politiky  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

V Praze se sešli ministři vnitra Visegrádské skupiny a ministři vnitra Slovinska, Srbska a Makedonie

V úterý 19. ledna 2016 se sešli v Lichtenštejnském paláci ministři vnitra V4 kvůli aktuálním problémům vnitřní bezpečnosti EU. Věnovali se mimo jiné otázce boje proti terorismu s důrazem na novelizaci směrnice o střelných zbraních. Dalším projednávaným tématem byl postup řešení migrační krize. 

 

Česká republika podpořila schválení společného prohlášení o posílené spolupráci Visegrádské skupiny v oblasti boje proti terorismu, kterou navrhli maďarští kolegové. „Vnímáme jednoznačnou nutnost aktivně bojovat proti terorismu. V oblasti regulace držení zbraní je však třeba přijímaná opatření zaměřit primárně na nelegální zbraně, nikoli na zbraně legálně držené, jak navrhuje Evropská unie,“ sdělil po dopoledním jednání ministr vnitra Milan Chovanec.

Společný postoj k aktuálním klíčovým otázkám Visegrádské skupiny podtrhuje i nově přijatá politická deklarace. „To ukazuje, že v rámci V4 máme výbornou a fungující spolupráci,“ dodal Milan Chovanec.

Ministři vnitra V4 se rovněž shodli, že fungování schengenského prostoru je přímo propojeno s řádným fungováním společných evropských politik v oblasti migrace a vnitřní bezpečnosti. „Je proto nutné obnovení kontrol nad migračními toky na vnějších hranicích EU, včetně důsledné identifikace a registrace všech příchozích osob. Tohoto cíle by mělo být dosaženo zprovozněním všech plánovaných „hotspotů“. Ty musí fungovat ve formátu detenčního zařízení, kde budou migranti omezeni na pohybu a svobodě, než budou prověření," zdůraznil Milan Chovanec. Toto stanovisko potvrdil také jeho slovenský protějšek Robert Kaliňák. „Bojovat proti nelegální migraci bez toho, aby byli migranti v detenčních zařízeních, je nemožné,“ uvedl.

Ministři Visegrádské skupiny dali najevo, že budou v problematice migrace postupovat jednotně a kromě funkčních hotspotů budou podporovat také vznik společné evropské pohraniční stráže.

Na následujícím setkání ministrů vnitra Visegrádské skupiny a Slovinska, Srbska a Makedonie diskutovali přítomní o potřebě posílené spolupráce, která bude zaměřená na omezení migračních toků směřujících do EU balkánskou trasou.

Znění deklarace v češtině naleznete zde, v angličtině zde.

 

Lucie Nováková
ředitelka odboru tisku a public relations


Fotogalerie ze setkání

vytisknout  e-mailem