Odbor azylové a migrační politiky  

Přejdi na

Státní služba  


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Vzdělávání policejních psychologů - Psychologické aspekty radikalizace

Radikalizace je relativně novým pojmem, který vyjadřuje proces, kdy se jedinec stává postupně radikálním a nebezpečným pro společnost. Vrcholit může násilným útokem proti druhým lidem, teroristickým útokem, ale i ohrožením demokratických principů fungování společnosti. 

Může se jednat o radikalizaci osamělého útočníka, člena teroristické organizace, zahraničního bojovníka, člena extremistické skupiny nebo hnutí. V poslední době jsme v některých evropských zemích svědky radikalizace většinové společnosti v kontextu migrace.
 
V procesu radikalizace jedince hrají roli sociální faktory, potíže s duševním zdravím a stavem jedince, dále se objevuje on-line působení, rekrutace, propaganda apod. Ne každý radikál je teroristou, ale každý terorista prošel procesem násilné radikalizace.  
 
Ve dnech 23. a 24. září 2015 proběhl ve VPŠ  a SPŠ Ministerstva vnitra v Praze – Hrdlořezích dvoudenní workshop zaměřený na téma psychologických aspektů procesu radikalizace. Lektory byli nizozemští experti Steven Lenos, MA z platformy RAN a Mark van Peufflik, MA-OC z Trifier/ISI. Zazněly také příspěvky PhDr. Štěpána Vymětala, Ph.D. a Mgr. Jany Ryšavé, které se týkaly českých zkušeností. Jednalo se o následující témata: radikalizace osamělých útočníků v ČR, současný stav radikalizace v ČR, radikalizace společnosti v kontextu migrace a islamofobie, a také výsledky výzkumu zátěžových a podpůrných faktorů v práci českých policistů s menšinami (v rámci projektu ERP – Efektivní rozvoj a posilování kompetencí lidských zdrojů, reg. č. CZ.1.04/4.1.00/A3.00005).
 
Akce byla podpořena Evropskou komisí z programu RAN (Radicalisation Awareness Network = Síť pro zvyšování povědomí o radikalizaci) a organizátorem bylo Ministerstvo vnitra - odbor personální a odbor bezpečnostní politiky a prevence kriminality.
 
Platforma RAN se aktuálně transformuje do stálého expertního centra (Centre of Excellence), které bude působit při Evropské komisi. Lektor výcviku a zástupce RAN Steven Lenos přislíbil českým odborníkům další spolupráci a podporu.
 
Cílem celé akce bylo zvýšení povědomí policejních expertů o rizikových faktorech radikalizace a o možnostech její detekce a prevence. Akce se zúčastnilo 26 odborníků z celé České republiky. Účastníci byli seznámeni s problematikou procesu radikalizace u jednotlivců a skupin, psychologickými aspekty tohoto procesu, psychiatrickými a sociálními souvislostmi, výsledky posledních výzkumů, zkušenostmi z nizozemské praxe a také s možnostmi prevence v této oblasti. Policejní psychologové budou získané poznatky využívat v rámci odborné přípravy policistů, na které se podílejí.
 
 
Mgr. Michaela Kvasničková, OPe
PhDr. Štěpán Vymětal, Ph.D.,  OBPPK
Odkazy do noveho okna

Workshop 1.JPG

Workshop 1.JPG 

Detailní náhled

Workshop 2.JPG

Workshop 2.JPG 

Detailní náhled

Workshop 3.JPG

Workshop 3.JPG 

Detailní náhled

vytisknout  e-mailem