Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

Efektivní veřejná správa


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

DVB WORLD 2007 "New Opportunities - New Standards"

 

V březnu se v Dublinu uskutečnila konference světového sdružení DVB Project pod názvem DVB WORLD 2007 "New Opportunities - New Standards". Hlavním tématem konference byla široká diskuze nad dalším vývojem digitálního vysílání ve světě. Organizátoři akce důrazně podpořili snahu o sjednocení technologických standardů v digitálním vysílání a současně i zjednodušení právního a regulačního rámce pro televizní vysílání.

Jednání bylo organizováno zástupci konsorcia DVB Project, které sdružuje více než 260 organizací a institucí z 35 zemí světa, tvořeného zástupci z řad provozovatelů vysílání, telekomunikačních operátorů, výrobců, vývojových organizací a regulačních orgánů. Dalším partnerem konference byla mezinárodní akademie pro vysílání - International Academy of Broadcasting. Jednání v jednotlivých dnech řídili: G.Waters (prezident IAB), U.Reimers (prezident DVB Project, Technical Module), G.Mills (DVB, Commercial Module) a D.Wood (EBU).

Hlavní pozornost se zaměřila především na nejbližší budoucnost digitálního vysílání a na snahu o sjednocení a zjednodušení technologických standardů. Jednání konference probíhalo těsně před veletrhem CeBIT v Hannoveru, kde se očekával další podpůrný krok ze strany Evropské komise směrem ke sjednocení a zjednodušení standardů pro mobilní digitální vysílání.

První 2 dny konference se tématicky zaměřily na situaci ve vývoji a aplikaci standardů pro vysílání a jejich praktické využitelnosti. Možnosti šíření audiovizuálního obsahu se v poslední době mnohonásobně zvýšily a není jasné, která z technologií zaujme významné místo a jaké technologie se stanou ekonomicky či technicky neperspektivní. Základním problémem je pak rovněž otázka kompatibility a plošného rozšíření a využití technologií a koncových zařízení pro příjem TV produktů. U řady nových technologií nejsou zatím jasné funkční obchodní modely, které by zajistily návratnost investovaných prostředků. Doposud se z mnoha diskuzí a informací zdálo, že široká podpora a rozvoj broadbandu povede k následné dominanci vysílání prostřednictvím internetového protokolu. Současný vývoj se aktuálně stále více zaměřuje na plány dalšího rozvoje mobilního televizního vysílání. Současně pokračuje zájem na rozšiřování služeb HD (High Definition).

Ve vystoupeních zahraničních , zejména zámořských delegátů, se potvrdily rozdílné postoje k využívaným technologiím a v některých případech i poměrně malá ochota sjednotit se na globálních standardech, které by umožnily technickou kompatibilitu a univerzální dostupnost nabízeného obsahu vysílání a dalších služeb. Větší zájem a reálná možnost společného postupu se nabízí nyní zejména v rámci EU, kde snahy o sjednocení standardů podporuje i Evropská komise.

Zásadní změna nastává na největším regionálním trhu v Číně. V Číně, kde je v současnosti 95% penetrace televizních přijímačů, se v současné době připravují zcela nové a nikde jinde nepoužívané technologie. Postupně byly opuštěny dosavadní plány na využití korejského systému DMB, který je využíván i v některých německých spolkových zemích pro mobilní televizní vysílání. Byly zastaveny všechny testy se systémy na bázi DVB (Digital Video Broadcasting). Jako hlavní strategie pro digitální vysílání je určena satelitní a kabelová televize. Digitalizace je v první fázi zaměřena na rozvoj kabelové digitální sítě. Nový v Číně vyvinutý systém pro satelit ABS -S (Advanced Broadcasting System) není otevřeným standardem a zatím podléhá určité formě utajení. Pro mobilní TV se připravuje systém CMMB 1,2 (China Mobile Multimedia Broadcasting). Mobilní televize bude spuštěna v příštím roce, ukončení analogového vysílání je naplánováno na rok 2015. Čínský trh je největším trhem s největším růstovým potenciálem. Problémem je zde mj. i ochrana autorských práv DRM.

Pro většinu globálního trhu byl nyní dokončen nový systém kombinace satelitního a terestrického příjmu pro mobilní televizní vysílání DVB-SH, který zatím ještě neprošel homologací u ETSI. Hybridní systém DVB-SH byl navrhnut pro využití v kmitočtových pásmech S-band (satelitní vysílání) a UHF (zemské vysílání), kde je kompatibilní se systémem DVB-H. Zástupci evropských států informovali o současném vývoji v mobilním televizním vysílání (Itálie, Finsko, Španělsko), kde byly v loňském roce spuštěny komerční projekty. Podle všech analýz je ale mobilní TV vždy jako tzv. II způsob příjmu TV programů a obecně tak neřeší problematiku přechodu na digitální vysílání.


Další den konference byla diskuze věnována problematice IPTV a příslušných obchodních modelů. Zástupci DVB Projectu informovali také o přípravě aktualizované verze DVB-T s označením DVB-T2 , která by měla vytvořit flexibilnější verzi původního standardu z roku 1992. Na vývoji nového standardu digitálního televizního vysílání pracuje technická skupina DVB Technical Module, kterou vytvořili televizní operátoři, poskytovatelé technologií nebo také výrobci digitálních přijímačů. Jedním z členů je například španělská společnost SIDSA, poskytovatel telekomunikačních služeb a multimediálních produktů. Skupina si dala za cíl vytvořit standard nové generace, který svými vlastnostmi předčí DVB-T a díky tomu jej i v blízké budoucnosti nahradí - podobně jako u již využívaného systému DVB-S2, který umožňuje větší přenosovou kapacitu i kvalitu (cca o 30%). Je otázkou, zda půjde o volně využitelný systém nebo pravděpodobnější varianta, že bude licencován a zpoplatněn. Alternativně, zatím bez konkrétních výstupů, probíhají i úvodní práce a studie na aktualizaci kabelového systému DVB-C. Všechny nové aplikace jsou směřovány k dalšímu využití HD (High Definition) formátů vysílání.

V době konference byl také spuštěn pilotní experimentální projekt digitálního vysílání DVB-H společnosti O2 v oblasti Dublinu , který mělo možnost testovat cca 350 diváků. Současně se v rámci akce prezentovalo několik dalších provozovatelů mobilního vysílání v DVB-H. V závěru se většina účastníků shodla na potřebě dalších jednání jednotlivých sdružení a organizací z jednotlivých kontinentů i na evropské půdě s cílem sjednotit a zjednodušit technické standardy a umožnit jejich interoperabilitu a kompatibilitu.

Akce v Dublinu se kromě MI/NKS zúčastnil také zástupce Testcomu, Ministerstva kultury a České televize.Další setkání DVB WORLD bude 5.-7.3.2008 v Budapešti.

Agenda Konference DVB WORLD 2007 (www.dvbworld.eu)

vytisknout  e-mailem