Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

Efektivní veřejná správa


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Salcburské fórum

Salcburské fórum (SF) vzniklo v červenci 2001 podpisem první společné deklarace, jež formalizovala dialog o vnitřní bezpečnosti zahájený z iniciativy Rakouska o rok dříve s Polskem, Slovenskem, Slovinskem, ČR a Maďarskem.

V kontextu připravovaného "východního rozšíření" EU bylo cílem vybudovat mezi zúčastněnými státy prostor svobody, bezpečnosti a práva a vytvořit účinnou ochranu budoucích vnějších hranic Unie prostřednictvím implementace a vymáhání schengenského acquis.

Postupem času se charakter SF měnil a rozšiřovala se jeho členská základna. Dnes představuje neformální platformu regionální spolupráce zemí střední a východní Evropy v širokém spektru vnitřních věcí, jejímiž členy jsou ČR, Rakousko, Slovensko, Maďarsko, Polsko, Slovinsko, Rumunsko, Bulharsko a Chorvatsko.

Vedle tradičních témat regionální spolupráce zahrnujících policejní spolupráci a výměnu informací se pozornost SF zaměřuje na klíčové otázky vnitřních věcí projednávané na unijní úrovni, ať již jde o boj proti nelegální migraci a převaděčství či potírání dalších hrozeb pro schengenský prostor. SF tak zároveň nabízí prostor pro koordinaci pozic jeho členů k tématům společného zájmu.

Vzhledem ke geografické blízkosti a vzájemným úzkým vazbám jsou do spolupráce zapojeny též země západního Balkánu a Moldavsko, jež tvoří tzv. skupinu přátel Salcburského fóra. S rostoucím významem vnější dimenze vnitřní bezpečnosti, ale i s ohledem na unijní perspektivu dotčených zemí je tato spolupráce stále prohlubována.

SF funguje na bázi rotujícího půlročního předsednictví. Jednotlivé členské státy se střídají v roli předsedy v půlročních intervalech, a to dle abecedního pořádku názvů zemí v anglickém jazyce.

V rámci SF se scházejí zástupci zúčastněných zemí jak na úrovni expertů či koordinátorů, tak na úrovni ministrů vnitra. Jednou za pololetí se konají ministerské konference pořádané zemí, která v daném půlroce předsedá SF. Výstupy z těchto akcí jsou zakotveny v tradičních společných deklaracích.

Na ministerské konferenci, kterou uspořádalo Rakousko v červenci 2020 ve Vídni za účasti členských zemí SF, zemí západního Balkánu, Německa, Řecka, Dánska, Švýcarska, unijních institucí a Mezinárodní organizace pro rozvoj migračních politik (ICMPD), bylo iniciováno vytvoření Společné koordinační platformy (Joint Coordination Platform) zaměřené na boj s nelegální migrací podél východní středomořské migrační trasy. Platforma byla oficiálně ustavena na začátku roku 2021 se sídlem ve Vídni. Jejím cílem je harmonizace a zlepšení koordinace opatření implementovaných v regionu západního Balkánu v oblastech boje proti nelegální migraci, potírání převaděčství, řízení ochrany hranic, návratů, readmise a azylu.

K 20. výročí podpisu první společné deklarace byla v červnu 2021 v Praze za českého předsednictví SF zorganizována výroční ministerská konference. Ministři vnitra u této příležitosti schválili Agendu Salcburského fóra 2030 představující nový strategický dokument pro spolupráci v následující dekádě. Přijetím Pražské deklarace pak poskytli základní politická vodítka pro činnost Společné koordinační platformy.

Česká republika bude opět předsedat SF v druhé polovině roku 2025.
 

Odkazy:

  

vytisknout  e-mailem