Tisková zpráva ze zasedání Republikového výboru pro prevenci kriminality
Únor 2018
Ministerstvo vnitra České republiky
odbor prevence kriminality
Tisková zpráva
19. března 2018
První zasedání Republikového výboru pro prevenci kriminality v roce 2018
22. února 2018 se v budově Ministerstva vnitra v Praze konalo první letošní zasedání Republikového výboru pro prevenci kriminality. Na programu byla prezentace závěrů z průzkumu veřejného mínění ke kriminalitě a její prevenci, problematika evidence místa a času spáchání přestupků a přestupků spáchaných mládeží, přestupky na úseku návykových látek a aktualizace problematik kyberšikany, vandalismu a záškoláctví v rámci metodického doporučení pro školy a školská zařízení.
Ministerstvo vnitra představilo první závěry z průzkumu veřejného mínění „Názory a postoje obyvatel na otázky spojené s problematikou kriminality a její prevencí“ realizovaného v roce 2017 (zpráva o výzkumu zde). Prezentována byla hlavní zjištění v oblastech prevence kriminality, vlivy na kriminalitu, hodnocení a vnímání policie, občané a kriminalita a postoje k různým tématům. Poslední průzkum postojů veřejnosti k prevenci kriminality byl proveden v roce 2012 (více informací zde). Podle slov JUDr. Michala Barboříka pověřeného řízením Odboru prevence kriminality MVČR byla sada otázek pro nový průzkum sestavována tak, aby bylo možné výsledky porovnat s průzkumem z roku 2012 a vyvodit tak závěry a doporučení pro preventivní politiku v příštích letech.
Ministerstvo spravedlnosti předložilo analýzu „Možnosti evidence místa a času spáchání přestupků a evidence přestupků spáchaných mládeží rozšířením údajů evidovaných v rámci evidence přestupků vedené Rejstříkem trestů“ (viz příloha 1 a 2). Analýza byla vypracována za účelem plnění Akčního plánu prevence kriminality na léta 2016 až 2020, a to konkrétně úkolů č. 18 (týkající se evidování místa a času) a č. 43 (ukládající dohled nad naplňováním doporučení materiálu „Rozbor situace dětí a mladistvých ohrožených kriminalitou a kriminálně rizikovými jevy“). Tyto informace o přestupcích mají široké využití pro preventivní účely, a to zejména v rámci moderních nástrojů predikce kriminality, tzv. map budoucnosti.
Národní monitorovací středisko pro drogy a závislosti představilo výboru prezentaci, jejímž tématem byly přestupky na úseku drog, alkoholu a tabáku a jejich monitorování. Členové výboru byli mimo jiné seznámeni s výstupy celorepublikové akce HAD 2017 a dvou výzkumů, které v letech 2015 a 2016 metodou „mystery shoppingu“ zjišťovaly, jaká je u prodejců ochota prodat alkohol nezletilým. Zástupkyně Rady vlády pro záležitosti romské menšiny také upozornila na studii „Zdraví a návykové látky mezi Romy“ realizovanou v roce 2017. Závěry studie a další informace o návykových látkách v České republice jsou k dispozici ve Výroční zprávě o stavu ve věcech drog v České republice v roce 2016 a na stránkách www.drogy-info.cz.
Dále byla na programu informace Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy o aktualizovaných přílohách Metodického doporučení k primární prevenci rizikového chování u dětí, žáků a studentů ve školách a školských zařízeních. Metodické doporučení má v současné době celkem 22 tematických příloh, které jsou pravidelně aktualizovány a rozšiřovány. V roce 2017 byly doplněny přílohy zabývající se kyberšikanou, vandalismem a záškoláctvím. Pro rok 2018 pak byla avizována aktualizace problematik návykových látek, alkoholu a tabáku. Metodický pokyn včetně všech příloh je zveřejněn zde.
Příští zasedání Republikového výboru pro prevenci kriminality je naplánováno na 12. dubna 2018.
Příloha 1: Analýza „Možnosti evidence místa a času spáchání přestupků a evidence přestupků spáchaných mládeží rozšířením údajů evidovaných v rámci evidence přestupků vedené Rejstříkem trestů“ (1.pdf)
Příloha 2: Analýza „Možnosti evidence místa a času spáchání přestupků a evidence přestupků spáchaných mládeží rozšířením údajů evidovaných v rámci evidence přestupků vedené Rejstříkem trestů“ – shrnutí pro jednání Republikového výboru prevence kriminality dne 22. 2. 2018 (2.pdf)
Kontakt:
Tina Mrázková, odbor prevence kriminality MVČR, tina.mrazkova@mvcr.cz, tel.: +420 974 832 572