Chraňte svá obydlí i v době dovolené!
Pravidla bezpečného chování
- Řádně uzamykejte objekt. Když odcházíte z domu nebo bytu, ať již krátkodobě, vždy zavírejte všechna okna a uzamykejte všechny dveře. Neschovávejte nikdy klíče pod rohožku ani do květináče.
- Zbytečně neupozorňujte na vaši nepřítomnost; moderní „pozvánkou pro zloděje“ je vzkaz na sociálních sítích, že např. budete 14 dní na dovolené mimo ČR. O svém odjezdu informujte pouze nejužší okruh lidí, kterým věříte.
- Požádejte důvěryhodnou osobu, aby v době vaší nepřítomnosti dohlédla na obydlí – větrala, zalévala květiny, sekala trávník, pravidelně vybírala schránku na dopisy apod. Byt či dům se nebude jevit jako opuštěný, prázdný.
- Můžete také byt nebo dům zabezpečit elektronickým zařízením, které v nepravidelných časových intervalech zapínají světla, televizi atd., a tím vytvářejí zdání, že byt je obydlen.
- Udržujte přehledný prostor před objektem. Důležité je dobré osvětlení. Zloděje odrazuje od pokusu vniknout do obydlí, protože by mohl být viděn. Dbejte na to, aby keře a stromy nezakrývaly velkou část objektu, to by mohlo zlodějům umožnit pracovat ve skrytu. Keře vhodně prostřihávejte. Díky lepší viditelnosti mohou tak i vaši sousedé snáze kontrolovat, zda je vše v pořádku.
- Uklízejte na pozemku, pokud se jedná o rodinný dům či chatu. Posekaný trávník a udržovaná zahrada ukazují na skutečnost, že je objekt pravidelně obýván. Na zahradě nenechávejte volně ležet věci jako je např. žebřík, nářadí či sekačka. Ukládejte a uzamykejte je do kůlny či do garáže.
- Nedávejte na odiv, že vlastníte cenné předměty, chraňte je.
- Nechlubte se před cizími lidmi, co máte doma cenného. Nejdražší cennosti ukládejte do sejfu v bance. Pokud chcete přechovávat cennosti doma, nenechávejte je na jednom místě – uložte je na různá těžko předvídatelná místa v bytě, nebo si pořiďte trezor.
- Večer zatahujte závěsy nebo rolety, aby vám nebylo vidět do domu či bytu. Případného zloděje by mohly lákat třeba obrazy na stěnách nebo zařízení bytu apod. Označujte si cennosti např. novou technologií forenzního identifikačního značení pomocí syntetické DNA, připravte jejich soupis a nechte je pojistit. Poznamenejte si sériová čísla a zvláštní označení svých cenných předmětů, elektronických výrobků apod. Sepište seznam těchto předmětů a pečlivě ho uschovejte. Nechte cennosti označit dostupnými identifikačními metodami a prostředky. Cennosti, které není snadné označit, si vyfotografujte. Tato opatření v případě odcizení předmětů usnadní jejich nalezení a identifikaci a ulehčí tak práci pojišťovně a policii.
- Udržujte dobré vztahy se sousedy, všímejte si podezřelých osob v blízkosti obydlí.
- Do bytu dovolte vstoupit jen osobám známým a důvěryhodným. Mějte se na pozoru před lidmi, kteří chodí ode dveří ke dveřím a nabízejí všelijaké podnikání, služby nebo různé zboží. Mohou to být tipaři.
- Jak postupovat při nákupu zabezpečovací techniky?
- Kolik je třeba investovat finančních prostředků?
- Jak vybírat spolehlivou firmu, která bude techniku instalovat?
Svůj majetek si zabezpečte ihned, ne až před odjezdem na dovolenou či po „návštěvě“ zloděje!
Základem jakéhokoliv zabezpečení objektu jsou správně aplikované mechanické zábranné prostředky (certifikované bezpečnostní dveře a požárním atestem, zámky, mříže, folie, apod.) Vyžádejte si více nabídek od různých firem (solidní firmy je nabízejí bezplatně), nechte si vysvětlit vše, co je vám nejasné.
Co dělat, je-li byt nebo rodinný dům i přes tato opatření vykraden?