Začátek triatlonové sezony očima trenéra
Výcvikový tábor triatlonistů Centra sportu Ministerstva vnitra na Kanárských ostrovech
Naše skupina byla ubytována v bungalovech Vista Flor. Maspalomas, jako ostatně celá Gran Canaria, je závislé ekonomicky na turistickém ruchu. Je to proto město hotelů, bungalovových bloků, půjčoven aut a kol, taxíků a obchodů. Naše bungalovy se nacházely na poměrně výhodném místě, asi 2,5 km od pobřeží Atlantiku, 1,5 km od bazénu a atletického oválu a 1 km od parku, kde se dal k běžeckému tréninku použít šotolinový okruh. Intervalový trénink se realizoval na atletické dráze, delší běhy i po asfaltových cestách podél vydlážděného a vyschlého řečiště vedoucího k Atlantiku.
Na třítýdenní tréninkový pobyt odletěli 2. března 2013 závodníci Přemek Švarc, Jan Čelůstka, Lukáš Kočař a trenér Jaroslav Formánek. Závodnice Petra Kuříková neodletěla kvůli chřipce se skupinou, ale o týden později. S Petrou přiletěli triatlonoví reprezentanti kategorie do 23 let a junioři. S nimi dorazil fyzioterapeut ČTA Petr Soukup a sportovní ředitelka ČTA Lenka Kovářová – ti se do konce pobytu starali o regeneraci a vyhodnocování reakce organismu na tréninkovou zátěž. Individuální reakci organismu na množství zatížení kontrolovala denně Lenka Kovářová. Sledovala osm hodnot z moči a sporttesterem také ranní ortostatický reflex, jinak řečeno dynamiku reakce srdeční frekvence na změnu poloh. Tento test velmi dobře ukazuje míru únavy nebo vznikající zdravotní problém. Dále kontrolovala reakce srdeční frekvence na tréninkovou zátěž a dodržování tréninkových intenzit. Fyzioterapeut pomáhal s odstraňováním problémů pohybového aparátu (mobilizací, tejpováním a masážemi) a vedl každodenní společný strečink. Zkoordinování pobytu s mladými triatlonisty a zajištění servisu pro naše závodníky ze strany České triatlonové asociace je i výsledkem zlepšování spolupráce s CS MV. Závodníci CS MV vnímali pozitivně větší skupinu závodníků „tvořících kompaktní celek, kde si mohou navzájem pomoci“ – tolik citace Přemka Švarce.
Náš tréninkový pobyt se vyznačoval příjemným, teplým, většinou polojasným počasím. Pouze téměř stále vanoucí vítr byl průvodcem jak na cyklistických, tak běžeckých trénincích. Dobré počasí jsme využili nejen k nabrání cyklistických objemů, což naše domácí klimatické podmínky neumožňují v souvislosti s tréninkem plavání a běhu naplno realizovat. Samozřejmě, že plavání a běh byl součástí každodenní přípravy v Maspalomas. Trénink jednotlivých závodníků se do určité míry lišil dle aktuálního stavu organismu, odlišného předcházejícího zatížení i vzhledem k nestejnému vstupu do závodní sezony. Pro zajímavost můžeme uvést, že závodníci během třítýdenního pobytu uplavali okolo 60 km, najezdili přibližně 1300–1600 km na kole a naběhali 270–330 km. Nešlo pouze o objemy, ale pracovalo se vzhledem k blížícím se závodům i s intenzitou. Trénink byl doplněn posilovnou a strečinkem. Tréninkové zatížení se pohybovalo mezi 30–35 hodinami týdně.
Ze sportovního pohledu lze označit přípravu „v teple“ za vydařenou a volba „na jistotu“, co se týče destinace z pohledu klimatických podmínek, za správnou. Také fyzioterapeutickou a diagnosticko-trenérskou práci Petra Soukupa a Lenky Kovářové považujeme za krok vpřed a posun v zabezpečení reprezentace ze strany ČTA. A ještě přidáme jednu Přemkovu citaci: „Místní duny a moře dotváří ideální podmínky, kde se dá nejen trénovat, ale i příjemně odreagovat. Co může být větší odměnou než nádherný výhled z kopců s nadmořskou výškou převyšující 1500 m, které jsme předtím na kole vyšplhali? Všichni doufáme, že tímto soustředěním započneme úspěšnou letošní sezonu a přivezeme z ciziny nejedno dobré umístění“.
Centrum sportu MV, 25. 3. 2013