Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

Moderní úřad


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Sněmovna – neziskové nemocnice v krajích nebudou, kamzíci v Jeseníkách zřejmě ano

 

Ve Sněmovně patrně už nic nezvrátí osud zákona o neziskových nemocnicích, který před pěti lety prosadili poslanci za ČSSD a KSČM s přispěním KDU-ČSL. Jeho zrušení doporučil svým usnesení již i výbor pro zdravotnictví. Předkladatelé návrhu z řad koaličních poslanců poukazují na to, že do současnosti ani jedna nezisková nemocnice podle zákona nevznikla. Podle opoziční ČSSD je však zrušení normy dalším krokem k privatizaci lůžkových zařízení. Původní znění zákona počítalo s tím, že 150 někdejších okresních nemocnic bude převedeno na neziskové. Ustanovení ovšem zrušil na podnět senátorů za ODS již dříve Ústavní soud. Žádost o transformaci svých nemocnic na neziskové podal ministerstvu jen Středočeský kraj. Koaliční předloha uvádí, že pokud bude zákon zrušen, řízení o převodu se zastaví. Podle slov ministra zdravotnictví Leoše Hegera je zákon nepoužitelný. Pokud by síť zahrnula 150 zařízení, jak se plánovalo, vznikl by centralistický systém řízený státem, podobný tomu před rokem 1989. Do neziskového systému by se navíc mohly hlásit i nemocnice, kterým by případně hrozilo zrušení. Tím by se mu vyhnuly. Neziskové nemocnice by měly například právo na uzavření smlouvy o poskytování a úhradě zdravotní péče se zdravotní pojišťovnou bez výběrového řízení a byly by osvobozeny od daně z příjmů.
 
Hned dvě rozsáhlé petice, pod které se podepsaly dohromady desítky tisíc lidí, spojují nejvyšší moravskoslezské hory Jeseníky. Zatímco jedna usiluje o vytvoření národního parku Jeseníky, druhá bojuje o zachování populace kamzíka horského. Paradoxem přitom je, že jedna petice vylučuje druhou. Pokud by totiž na území Jeseníků vznikl národní park, kamzíci by zde jako nepůvodní druh nebyli vítáni. Obě petice se dostaly k poslancům a do České Vsi na Jesenicku se kvůli nim vydal i sněmovní podvýbor pro ochranu přírody a krajiny. Podle iniciátora druhé petice Ondřeje Bačíka by vytvoření národního parku neznamenalo úplné vymizení kamzíků. Přiznává však, že by jejich populace byla omezena. Ve všech národních parcích se vyskytují i nepůvodní druhy jak rostlin tak živočichů. Zákon zakazuje cílené rozšiřování či rozmnožování populací nepůvodního druhu v tomto území. Tento druh musí být v početně únosném stavu, nesmí být přemnožen," řekl. V České Vsi na Jesenicku se kvůli oběma peticím sešlo na pět desítek ochranářů, zástupců samospráv, ale i Lesů ČR, politiků a odborníků. Společně se zástupci sněmovního podvýboru pro ochranu přírody a krajiny se dohodli na tom, že ministerstvo životního prostředí vytvoří speciální odbornou skupinu z řad příznivců i oponentů z regionu, kteří se budou tímto problémem dál zabývat. Kamzík horský byl do hor přivezen počátkem 20. století z Alp a vysazován od roku 1913. Podle statistik žije nyní v Jeseníkách zhruba 150 kusů tohoto nepůvodního druhu.
 
Jak udržet na pracovním trhu zaměstnance starší padesáti let bude hlavním tématem festivalu vzdělávání dospělých Aeduca. Ten v Poslanecké sněmovně zahájili pod patronací předsedkyně sněmovního školského výboru Anny Putnové odborníci na vzdělávání dospělých, hlavní program festivalu se však uskuteční až v září v Olomouci. Experti připomněli, že v budoucnu nebude vzdělání tolik důležité jako schopnost neustále se učit novým věcem, návrat do lavic v dospělém věku se tak prý stane běžnou věcí. Tato problematika je velmi aktuální kvůli důchodové reformě, která prodlouží věk odchodu do důchodu. Podle průzkumu z roku 2009 se dále vzdělávalo 6,8 procenta Čechů, například v Dánsku to bylo 31,5 procenta.
 
text -zam-
 

vytisknout  e-mailem