Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

eGovernment


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Sněmovna - poslanecké interpelace k obcím

 

Premiér Jan Fischer a jeho ministři absolvovali ve Sněmovně ve čtvrtek 3. prosince pravidelné interpelace. Nejvíce dotazů se týkalo výstavby nové spalovny odpadů v Pardubicích, poslanci se však ptali i na slibované peníze pro obce v Brdech nebo na evropské záležitosti. Padl i dotaz, zda byla na území ČR tajná věznice CIA.

Spalovnu odpadu chce postavit firma AVE CZ. "Několik set metrů od stotisícových Pardubic se budou pálit odpady z celé Evropy," uvedla poslankyně Ladislava Zelenková. Fischer ji ujistil, že o spalovně není rozhodnuto, proces posuzování vlivu stavby na životní prostředí se stále koná. Ministerstvo by mělo podle premiéra vydat stanovisko v lednu. Zelenková a její stranický kolega Miroslav Váňa se na spalovnu ptali rovněž ministra životního prostředí Jana Dusíka, který měl při interpelacích jako nový člen kabinetu premiéru. Ministr nechtěl stanovisko úřadu předjímat, ale potvrdil, že všechny vlivy na životní prostředí budou posouzeny. Ministryně zdravotnictví Váňovi slíbila, že se věcí bude zabývat i inspekce lázní a zřídel. Firma musela posudek vlivu na životní prostředí dvakrát přepracovat. Jeho zpracovatel napotřetí uvedl, že považuje za akceptovatelnou roční kapacitu 12.000 tun odpadu. Petici proti spalovně podepsalo několik desítek tisíc lidí.

Poslance Jiřího Petrů zajímal stav čerpání peněz z unie v regionálních operačních programech. Podle ministra pro místní rozvoj Rostislava Vondrušky činí poměr všech projektů k celkové výši peněz 27,7 procenta, nad průměrem jsou všechny ROP kromě Jihozápadu a Moravskoslezského. Stav proplacených projektů je podle Vondrušky 5,7 procenta, na této hranici je ROP Severozápad, ostatní jsou nad průměrem. ČR může v letech 2007 až 2013 vyčerpat z evropských fondů 818 miliard korun, nyní jsou podány projekty za 636 miliard a schváleny za 226 miliard korun. Proplaceno bylo ke konci října 46,6 miliardy korun, uvedl Vondruška.

Poslanec Václav Votava interpeloval ve věci slibu, který dala předchozí vláda Mirka Topolánka brdským obcím v blízkosti tehdy uvažované radarové základny. Protože v současné době se města a obce v Brdech nacházejí ve velmi kritické situaci, byla navržena podpora těch investic, které obce zahájily v dobré víře ve státní pomoc: do konce roku budou uvolněny prostředky obcím na financování projektové dokumentace ve výši 14,9 milionu korun a na příspěvek na spolufinancování ve výši 22 milionů korun ve formě neúčelové dotace, která bude krýt profinancované finanční prostředky v odpovídající výši 15 % spolufinancování realizovaných projektů.

Poslanci ze sněmovního kontrolního výboru zahajují kontrolu hospodaření Nejvyššího kontrolního úřadu. Spolu s auditory z najaté firmy KPMG budou zjišťovat, zda se prezident úřadu František Dohnal dopustil chyb a porušení zákona při hospodaření s penězi. Dochází k tomu na základě podnětu od kolegia úřadu, které letos na jaře upozornilo na některá pochybení. Část členů tohoto širšího vedení úřadu při schvalování loňského hospodaření prosadila usnesení, v němž Dohnala kritizovala za plýtvání penězi. Úřad podle nich například ruší územní pracoviště a stěhuje je do pronajatých prostor, ale nájemné přitom roste. Dohnal tuto kritiku odmítá. Na schůzi kontrolního výboru Sněmovny 2. prosince poslancům řekl, že jen v loňském roce ušetřilo stěhování poboček 20 milionů korun a letos dokonce 25 milionů korun.

text - žam-

vytisknout  e-mailem