Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

eGovernment


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Srozumitelná pravidla aktivní politiky zaměstnanosti

Konzultace 

 

V souladu s Programovým prohlášením vlády navrhuje Ministerstvo práce a sociálních věcí další změny, především v politice zaměstnanosti. Tato opatření, zejména při poskytování podpory uchazečům o zaměstnání, chce úzce provázat se systémem pomoci v hmotné nouzi. Srozumitelná pravidla aktivní politiky zaměstnanosti budou směřována k lidem znevýhodněným na trhu práce.

Všem uchazečům o zaměstnání bude umožněno požádat úřad práce o vypracování individuálního akčního plánu na podporu jejich uplatnění na trhu práce. Úřadu práce je nově stanovena povinnost vypracovat individuální akční plán všem uchazečům o zaměstnání, kteří jsou vedeni v evidenci uchazečů o zaměstnání déle než pět měsíců. Uchazeči o zaměstnání se zároveň rozšiřuje povinnost poskytovat úřadu práce součinnost nejen při vypracování individuálního akčního plánu, ale i při jeho aktualizaci a vyhodnocování.

V této souvislosti se také zpřísňuje ustanovení umožňující vyřadit uchazeče o zaměstnání, který bez vážných důvodů nesplní výše uvedené povinnosti, z evidence uchazečů o zaměstnání. Stejně tak bude moci být z evidence uchazečů o zaměstnání vyřazen ten, kdo po pěti měsících vedení v této evidenci odmítne bez vážných důvodů nabízenou rekvalifikaci.

Dále je navrhováno, aby s ohledem na situaci na trhu práce nebyli za skupinu znevýhodněnou na trhu práce již nadále považováni absolventi vysokých škol a mladí lidé do 25 let věku, ale aby se zvýšená péče při zprostředkování zaměstnání věnovala jen mladým lidem do 20 let věku.

Podpora v nezaměstnanosti

MPSV navrhuje změnu kritéria pro splnění podmínky dvanácti měsíců zaměstnání nebo jiné výdělečné činnosti pro vznik nároku na podporu v nezaměstnanosti, a to na dobu důchodového pojištění uchazeče o zaměstnání.

Současně navrhuje i změnu procentní sazby poskytování podpory v nezaměstnanosti a s ní související zkrácení podpůrčí doby, po kterou je poskytována. Po dobu prvních dvou měsíců bude poskytována podpora v nezaměstnanosti ve výši 65 procent průměrného měsíčního výdělku dosaženého v posledním zaměstnání, po dobu dalších dvou měsíců ve výši 50 procent a po zbytek podpůrčí doby ve výši 45 procent. Podpůrčí doba se zkracuje o jeden měsíc. To znamená, že do padesáti let bude činit pět měsíců, mezi 50 – 55 lety osm měsíců a nad 55 let jedenáct měsíců. Tato opatření by měla lépe motivovat uchazeče o zaměstnání, aby se v co možná nejkratší době opětovně začlenili na trh práce.

Dále je navrhováno, aby podpora v nezaměstnanosti nebyla přiznána uchazeči o zaměstnání, který v posledních šesti měsících před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání bez vážných důvodů opakovaně, tj. nejméně dvakrát, sám ukončil vhodné zaměstnání, které mu zprostředkoval úřad práce. Jedná se o opatření, kterým má být zabráněno účelovým nástupům do zprostředkovaného zaměstnání a jejich opakovanému ukončování bez vážných důvodů jenom proto, aby uchazeč o zaměstnání vykazoval součinnost s úřadem práce.

Zpřísnění postihu nelegální práce

MPSV navrhuje zvýšení pokuty za umožnění výkonu nelegální práce, a to ze dvou milionů korun na pět milionů korun. Důvodem je skutečnost, že nelegální práce je jevem s vysokou společenskou nebezpečností. Fyzické osoby, které nelegální práci vykonávají, nejsou za tuto práci odměňovány odpovídající mzdou, pracují velice často v nevyhovujících pracovních podmínkách a v rozsahu překračujícím stanovenou týdenní pracovní dobu.

Poznatky z praxe ukázaly, že maximální možná výše pokuty dva miliony korun není dostatečným preventivním opatřením před nelegálním jednáním.

Zelené karty

Do novely zákona o zaměstnanosti byl rovněž zapracován projekt tzv. „zelených karet“. Novelou zákona o pobytu cizinců na území České republiky a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů, bude zaveden nový druh povolení k dlouhodobému pobytu cizinců na území České republiky za účelem zaměstnání ve zvláštních případech, tzv. „zelená karta“.

Zelená karta bude mít tzv. duální charakter, tzn., že se bude jednat zároveň o povolení k zaměstnání i o povolení k pobytu. Smyslem této úpravy je odstranění nadbytečných administrativních překážek bránících operativnímu přístupu cizinců na trh práce v profesích, které nejsou v době třiceti dnů od nahlášení volného pracovního místa úřadu práce obsazeny českým občanem, občanem jiného členského státu EU nebo jejich rodinnými příslušníky. K tomuto účelu povede Ministerstvo práce a sociálních věcí centrální evidenci volných pracovních míst obsaditelných držiteli zelené karty. Potřebná data budou do této evidence se souhlasem zaměstnavatele automaticky přenášena z evidence všech volných pracovních míst po třiceti dnech od jejich nahlášení, a dále volná pracovní místa označená Ministerstvem průmyslu a obchodu jako místa vhodná pro klíčový personál.

Úplný text je v časopise Veřejná správa č. 8/2008.

Text: Jiří Sezemský, Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR

vytisknout  e-mailem