Typy míst v institucích EU
- Co je dobré vědět před podáním přihlášky?
- Typy míst v institucích EU
- Úředníci ("Officials")
- Dočasní zaměstnanci ("Temporary staff", TA)
- Smluvní zaměstnanci ("Contract staff", CA)
- Národní experti ("Seconded National Experts", SNE)
- Stážisté ("Trainees")
Národní experti ("Seconded National Experts", SNE)
Nejedná se o zaměstnance institucí EU, účast na stáži neznamená automaticky získání zaměstnání v rámci institucí EU (více informací výše u jednotlivých typů zaměstnání v institucích EU).
Národní experti jsou úředníci ze státní správy členských států EU, z mezinárodních organizací nebo osoby zaměstnané ve veřejném sektoru, kteří dočasně pracují pro některou z institucí EU.
Uchazeči o místo vyslaných národních odborníků musí mít minimálně tříletou praxi v příslušném pracovním zařazení, musí pro daného zaměstnavatele pracovat po dobu alespoň 12 měsíců před vysláním a musí mít důkladnou znalost jednoho z jazyků EU a další jazyk Unie musí ovládat na uspokojivé úrovni. Odborníci jsou většinou vysíláni na minimálně 6 měsíců a maximálně 4 roky. Vyslání je možné absolvovat podruhé, nicméně až po uplynutí alespoň 6 let.
Postavení národních expertů se řídí právním předpisem, který vydávají jednotlivé instituce EU.
Národní experti mohou být vysláni i do agentur EU.
Plat
Národní experti dostávají plat od vysílajícího členského státu EU příp. vysílající mezinárodní organizace. Od instituce EU dostávají náhradu zvýšených životních nákladů. Výjimkou jsou tzv. "cost-free SNE", kterým vysílající členský stát příp. vysílající mezinárodní organizace hradí i náhradu zvýšených životních nákladů.
Po dobu svého vyslání do instituce EU zůstávají národní experti členy systému sociálního a zdravotního pojištění ve vysílajícím členském státě EU příp. ve vysílající mezinárodní organizaci.
Přihlášky a výběrové řízení
Více informací včetně postupu při přihlášení a aktuálním přehledu volných míst naleznete zde.