Zdravotně humanitární program MEDEVAC a zahraniční program Pomoc na místě
- Zdravotně humanitární program MEDEVAC a zahraniční program Pomoc na místě - obecné informace
- Historie programu MEDEVAC
- Bilance programu MEDEVAC / Statistiky
- Program MEDEVAC - Média
- MEDEVAC v roce 2014
- MEDEVAC v roce 2015
- MEDEVAC v roce 2016
- MEDEVAC v roce 2017
- MEDEVAC v roce 2018
- MEDEVAC v roce 2019
- MEDEVAC v roce 2020
- MEDEVAC v roce 2021
- MEDEVAC v roce 2022
- MEDEVAC v roce 2023
- Čtvrtletní bulletin zahraničních programů Ministerstva vnitra
MEDEVAC v roce 2014
Realizace programu MEDEVAC v roce 2014
Rok 2014 byl silně ovlivněn politickými událostmi na Ukrajině a pokračující krizí v regionu Blízkého východu. Program MEDEVAC byl proto v roce 2014 k těmto událostem směřován.
Vláda České republiky v první polovině roku 2014, v souvislosti s děním na Ukrajině, rozhodla o pokračování programu MEDEVAC zaměřeného na zraněné státní příslušníky Ukrajiny. V této věci přijala postupně dvě usnesení: 1) usnesení vlády České republiky ze dne 26. února 2014 č. 128 o pokračování programu humanitárních evakuací zdravotně postižených obyvatel (MEDEVAC) pro státní příslušníky Ukrajiny a 2) usnesení vlády České republiky ze dne 5. března 2014 č. 146 o rozšíření programu humanitárních evakuací zdravotně postižených obyvatel (MEDEVAC) pro státní příslušníky Ukrajiny a o změně usnesení vlády ze dne 26. února 2014 č. 128, o pokračování programu humanitárních evakuací zdravotně postižených obyvatel (MEDEVAC) pro státní příslušníky Ukrajiny. V rámci samotné realizace programu MEDEVAC / Ukrajina (usnesení č. 128 a usnesení č. 146) byly poté ministerstvy vnitra, zahraničních věcí, obrany a zdravotnictví realizovány celkem dva zdravotně-humanitární transporty raněných státních příslušníků Ukrajiny. Jednalo se o civilisty mnoha různých profesí (básník, právník, zvukař, řidič taxíku), kteří byli obětmi násilných střetů s policejními pořádkovými silami. V rámci programu MEDEVAC / Ukrajina bylo do České republiky transportováno celkem 39 pacientů a 2 osoby jako zákonní zástupci nezletilých pacientů. Jeden pacient na území ČR následkům svých zranění podlehl. Poslední pacient v rámci programu MEDEVAC / Ukrajina odcestoval v průběhu února 2015. Průměrná délka léčení se pohybovala v rozmezí 2 až 6 měsíců.
V kontextu krizových událostí, jež se silně začaly projevovat ve východních částech Ukrajiny a s přihlédnutím k vývoji ozbrojených konfliktů ve světě, vláda ČR přijala dne 25. června 2014 usnesení č. 495 o pokračování programu humanitárních evakuací zdravotně postižených obyvatel (MEDEVAC) pro státní příslušníky Ukrajiny z východních oblastí Ukrajiny postižených ozbrojenými střety a další pokračování programu MEDEVAC do konce roku 2014. Vzhledem k eskalaci ozbrojených střetů ve východních částech Ukrajiny v druhé polovině roku 2014, a s tím spojených faktorů, nebylo prozatím možné usnesení č. 495 ve vztahu k zdravotní evakuaci státních příslušníků Ukrajiny z východních oblastí Ukrajiny postižených ozbrojenými střety realizovat.
Na základě společné dohody ministerstev zahraničních věcí, zdravotnictví a vnitra bylo v druhé polovině roku 2014 realizováno pokračování programu humanitárních evakuací zdravotně postižených obyvatel (MEDEVAC) pro syrské uprchlíky v Jordánském hášimovském království. V této věci bylo přijato usnesení vlády ČR ze dne 27. října 2014 č. 870 o pokračování programu humanitárních evakuací zdravotně postižených obyvatel (MEDEVAC) pro syrské uprchlíky v Jordánském hášimovském království.
Usnesení č. 870 bylo realizováno v podobě krátkodobého vyslání celkem tří českých specializovaných lékařských týmů do Jordánska. Jednalo se o specializované týmy z FN Motol (kardiochirurgie, ortopedie) a Nemocnice na Bulovce (plastická a rekonstrukční chirurgie).
Čtyři dětští kardiologičtí specialisté z Fakultní nemocnice Motol provedli v období od 11. do 19. listopadu 2014 v nemocnici Al Khalidi Medical Center celkem deset operací syrských a jordánských dětí s vrozenými vadami srdce. V druhé fázi mise další dva týmy českých lékařů ve složení dvou ortopedů, anesteziologa a plastického chirurga poskytli v nemocnici Al-Makassed pomoc 26 syrským pacientům, kteří utrpěli vážná zranění v průběhu konfliktu probíhajícím v jejich zemi. Lékaři z Fakultní nemocnice Motol a z Nemocnice na Bulovce, působící v uvedených týmech, provedli od 29. listopadu do 4. prosince 2014 celkem 15 ortopedických a 11 plastických operací.