Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

eGovernment


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Zprávy ze Senátu – 6. týden

Předseda Senátu P. Sobotka a předseda vlády Makedonie N. Gruevsky.Předseda Senátu P. Sobotka a předseda vlády Makedonie N. Gruevsky.

Předseda Senátu Přemysl Sobotka přijal 10. února předsedu vlády Republiky Makedonie Nikolu Gruevského. Ve svém úvodním vystoupení P. Sobotka zdůraznil, že dějiny obou států mají hodně společného. Oba se v minulosti musely potýkat s velmocenskou arogancí některých svých sousedů, která ohrožovala svobodu a nejednou dokonce i samotnou existenci obou národů. Zároveň makedonskou delegaci ujistil, že Česká republika podporuje vstup Makedonie do Evropské unie. „Považuji v dnešní době stále rychlejšího procesu evropské integrace Makedonie za zemi, jejíž chystaný vstup do Evropské unie bude vzájemně prospěšný pro obě strany,“ řekl ve svém projevu předseda Senátu. „Jsem bytostný optimista, a tak věřím, že i Makedonie překoná zbývající problémy a již brzy ji uvítáme mezi členskými státy Evropské unie. Z české strany máte plnou podporu,“ dodal na závěr svého vystoupení P. Sobotka. Velkou část rozhovoru během přijetí podle P. Sobotky zabrala ekonomická témata, zvláště daňové reformy. Předseda Senátu ocenil odvahu, s jakou Makedonci k reformám přistoupili. „Někteří politici ze zavedených a bohatších evropských zemí by si z Makedonie měli vzít příklad,“ dodal Přemysl Sobotka. Oba politici se na závěr shodli, že zájmem Evropy je, aby se celý Balkán stál součástí evropských struktur.
 
 

Jiří Dienstbier a Moshe Arens.Jiří Dienstbier a Moshe Arens.

Předseda senátního Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Jiří Dienstbier přijal 8. února bývalého izraelského ministra zahraničí Moshe Arense. Izraelský politik navštívil Prahu u příležitosti 20. výročí obnovení diplomatických styků mezi Československem a Státem Izrael. Tehdejší ministři zahraničí Jiří Dienstbier a Moshe Arens podepsali dohodu o obnovení vztahů, přerušených bývalým režimem v době šestidenní války v roce 1967, v Černínském paláci 9. února 1990. V roce 1967 československá vláda přerušila diplomatické styky pod vlivem Moskvy kvůli izraelské okupaci arabských zemí. Po druhé světové válce přitom Československo patřilo mezi první země, které židovský stát uznaly, a navíc vznik Izraele aktivně podporovalo. Během přijetí si oba zúčastnění připomněli souvislosti podpisu tohoto významného momentu v historii vzájemných vztahů. Dále hovořili o aktuálním dění na mezinárodní scéně, zejména na Blízkém Východě. Izraelský velvyslanec Yaakov Levy tlumočil velké obavy, se kterými Izrael sleduje poslední vývoj íránského jaderného programu.
 

Seminář Spisovatel ve sjednocující se Evropě.Seminář Spisovatel ve sjednocující se Evropě.

A. Gajdůšková, 1. místopředsedkyně Senátu, uspořádala 9. února seminář Spisovatel ve sjednocující se Evropě - hledání témat a jazyka. Seminář reflektoval některé současné diskuse o odchodech mladých literátů do zahraničí a tématiku ohrožení českých a slovenských literárních časopisů. Mluvilo se o nedostatečném financování literárních časopisů a o tom, zda bude nutné tento problém v budoucnosti řešit. Na semináři se prezentovalo více než 89 spisovatelů, literárních vědců, kritiků, publicistů a nakladatelů. Erazim Kohák, Ladislav Chmel, Jiří Pehe, Lázsló Szigeti, Jaroslav Čejka, Martin Houska, Vladimír Novotný, Otakar Chaloupka a řada dalších hodnotili současnou úlohu literatury a spisovatelů ve společnosti. Hovořilo se také o přínosu literatury k formování identity ve sjednocující se Evropě. A. Gajdůšková ve svém vystoupení vyzdvihla mimo jiné úlohu veřejnoprávních médií, které mohou hrát podporu při obnově pocitu národní hrdosti.
 
 

Tisková konference k Národnímu týdnu manželství.Tisková konference k Národnímu týdnu manželství.

Druhý lednový týden byl vyhlášen jako Národní týden manželství, iniciativa na podporu manželství v naší republice. Na tiskové konferenci v Senátu konané pod záštitou místopředsedy Senátu Petra Pitharta byl tento týden zahájen. V Senátu vystoupili Marián Hošek z Ministerstva práce a sociálních věcí, členka Stálé komise pro rodinu Poslanecké sněmovny Michaela Šojdrová, Leo Pavlát, ředitel Židovského muzea v Praze či poslanec Marek Benda, místopředseda Stálé komise pro rodinu Poslanecké sněmovny. Iniciativu podpořila i Ekumenická rada církví a Česká evangelikální aliance. Podle M. Hoška je nyní v naší republice 580 000 neúplných domácností a každoročně jich přibývá. Podle mluvčího kampaně Jana Frolíka je tento problém způsoben zvláště tím, že do manželství vstupuje většina lidí naprosto nepoučena. Navíc změny životního stylu v posledních desetiletích způsobily, že partneři nemají čas na sebe ani na výchovu dětí. Podle M. Hoška se důraz v manželství klade na ekonomickou stránku žití a manželství se zužuje na řešení organizačních záležitostí. Posláním Národního týdne manželství je připomenout si alespoň jednou za rok rozmanitost a krásu manželství jako základu života rodiny. Kampaň Týden manželství naléhá na politiky, aby brali kvalitu manželství a hlavně jeho podporu vážně. Podle organizátorů kampaně by se mělo podporovat třeba systematické vzdělávání na středních a základních školách v otázkách výchovy k dobrému manželství a rodičovství.
  
text –kk-
foto archiv Senátu PČR

vytisknout  e-mailem