Místopředseda Evropské komise a komisař pro meziinstitucionální vztahy a administrativní záležitosti Maroš Šefčovič navštívil 3. února Senát. Nejprve ho
M. Štěch a M. Šefčovič. Foto: archiv Senátu PČR.
přijal předseda Senátu Milan Štěch a poté se setkal se senátory z Výboru pro záležitosti Evropské unie a z Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost. Během jednání s M. Štěchem ocenil M. Šefčovič aktivitu českého Senátu při projednávání evropských norem a důslednost při uplatňování připomínek k přijímané unijní legislativě. „Senát Parlamentu ČR patří k nejaktivnějším komorám, které uplatňují připomínky k návrhům evropských předpisů,“ sdělil a připomněl, že český Senát je v tomto směru třetí nejaktivnější parlamentní komorou v Evropské unii. Předseda Senátu přivítal plán komisaře Šefčoviče navštívit parlamenty všech členských zemí Evropské unie. „Oceňuji, že Parlament ČR, včetně Senátu, patří mezi první, které pan Šefčovič navštívil,“ uvedl M. Štěch.Dne 3. února přijal předseda Senátu také místopředsedu Státní dumy Federálního shromáždění Ruské federace Alexandra Michajloviče Babakova. Během jednání se oba politici shodli na tom, že vztahy mezi Českou republikou a Ruskou federací se rozvíjejí správným směrem. O zintenzivňující se spolupráci obou zemí svědčí také četné návštěvy na nejvyšší úrovni. Předseda Senátu M. Štěch připomněl, že před několika dny byl v Senátu uvítán také nový ruský velvyslanec v ČR. „Pro mne i pro mé kolegy je příjezd do České republiky již celkem běžnou záležitostí, což je pro samotnou spolupráci velmi dobré. Vzájemnou kooperaci je nicméně nutné rozvíjet na úrovni legislativy, exekutivy i prostých mezilidských vztahů,“ zdůraznil A. M. Babakov. Další diskuse se týkala zejména budování nového konceptu evropské bezpečnosti, společného úsilí v boji proti terorismu a současné situaci v Ruské federaci. „Přeji vám, aby Ruská federace uspěla a pokračovala v procesu zdokonalování parlamentního zákonodárství a rozvoji občanské společnosti. Je to proces, který se nesmí zastavit a musí pokračovat jak v Rusku, tak v České republice,“ sdělil členům ruské delegace M. Štěch. Účastníci setkání se vrátili také k příčinám světové hospodářské krize a k nástrojům jejího řešení. Předseda Senátu a místopředseda Státní dumy shodně konstatovali, že mezi efektivní nástroje v boji proti hospodářské krizi patřilo snižování výdajů na chod státní administrativy, posilování investic do infrastruktury za účelem udržení zaměstnanosti a podpora stability vnitřního trhu formou pobídek vnitřní spotřeby.
Prvním místopředsedou Senátu Přemyslem Sobotkou byl za osobní přítomnosti nominován na Nobelovu cenu míru pro rok 2011 Sir Nicholas George Winton. Stalo se tak u příležitosti předpremiéry filmu režiséra Matěje Mináče „Nickyho rodina“, určené pro mládež a média, která proběhla v přeplněném sále Kongresového centra v Praze. Nominační dopis předal P. Sobotka osobně velvyslanci Norského království v ČR panu Jensenu Eikaasovi a přítomna předání byla rovněž velvyslankyně Spojeného království Velké Británie a Severního Irska paní Sian Christina MacLeod. „Činy lidí, jako je Sir Nicholas George Winton jsou pro nás důkazem, že i jednotlivec může udělat hodně pro mír, svobodu a demokracii a že aktivní život s čistým štítem má svůj smysl. Jako optimista věřím, že tento můj názor, podepřený o velkou podporu mezi českými občany, najde letos již porozumění i u výboru pro udělování Nobelovy ceny míru,“ uvedl k nominačnímu dopisu místopředseda Senátu. P. Sobotka navrhuje Sira Wintona na Nobelovu cenu již podruhé, prvně tomu bylo v loňském roce. „Již loni jsem podepsal nominační dopis ve prospěch Sira Nicholase a obrovskou podporou mi přitom byly podpisy téměř sta tisíce studentů a občanů pod peticí, která nominaci na tuto cenu podporovala,“ dodal P. Sobotka. Sir N. G. Winton se v roce 1939 svou velkou obětavostí zasloužil o záchranu 669 českých, převážně židovských dětí.
text -kk-