Tisková zpráva ze zasedání Republikového výboru pro prevenci kriminality
Březen 2016
Zasedání Republikového výboru pro prevenci kriminality (dále jen RVPPK) se konalo ve čtvrtek 31. března 2016 v budově Ministerstva vnitra na Letné. Jednání vedl Mgr. David Chovanec, ředitel odboru bezpečnostní politiky a prevence kriminality MV (OBPPK).
Byly projednány následující body programu:
- Informace o výsledcích dotačních řízení Ministerstva vnitra
- Zpráva o současné praxi Týmů pro mládež V ČR
- Problematika nezletilých dětí bez doprovodu
JUDr. Michal Barbořík, vedoucí oddělení preventivních programů, lidských práv a dobrovolnické služby, informoval o výsledcích dotačních programů spravovaných odborem bezpečnostní politiky a prevence kriminality Ministerstva vnitra. Jedná se o program “Prevence sociálně patologických jevů“ zaměřený na prevenci domácího násilí na seniorech a trestné činnosti páchané na seniorech, o program na provozování evropských krizových a asistenčních linek 116 xxx pro bezplatné volání dětí v krizi, rodičů a příbuzných pohřešovaných dětí a obětí trestných činů a o podporu projektů dobrovolnické služby.
Zástupkyně Probační a mediační služby ČR Mgr. Kamila Špejrová referovala o práci Týmů pro mládež (TM) v České republice. Zaměřila se na zkušenosti ze čtyř soudních okresů vybraných v rámci individuálního projektu Projekt „Na správnou cestu!“, realizovaného v letech 2013 až 2015. Jedním z hlavních výstupů projektu bylo vytvoření metodiky pro zakládání a vedení činnosti TM. Ta je zásadní pomůckou pro pilotní ověřování činnosti týmů v rámci projektu Na správnou cestu! II., který bude podpořen prostředky z ESF, a bude probíhat v období od jara 2016 do jara 2020.
O problematice nezletilých cizinců bez doprovodu (NBD) na území České republiky hovořila Mgr. Hana Jamrichová z odboru ochrany práv dětí Ministerstva práce a sociálních věcí. Za NBD se dle zákona č. 325/1999 Sb., o azylu považuje osoba mladší 18 let, která přicestuje na území státu bez doprovodu zletilé osoby, která ji má v péči a také osoba téhož věku, která byla po přicestování na území bez doprovodu ponechána. Mgr. Jamrichová poukázala na problémy s ověřováním skutečného věku dětí, s určováním místní příslušnosti orgánů sociálněprávní ochrany dětí (OSPOD) a s umísťováním dětí do pobytových zařízení a školské sítě. Zdůraznila nezbytnost meziresortní spolupráce zainteresovaných institucí, vzdělávání pracovníků OSPOD a metodického doporučení MPSV k postupu obecních úřadů obcí s rozšířenou působností při poskytování sociálně-právní ochrany NBD. Diskuse potvrdila, že problematika vyžaduje politickou podporu systémového řešení.
Příští zasedání RVPPK se bude konat 28. dubna 2016.
Mgr. Květa Dočkalová, odbor bezpečnostní politiky a prevence kriminality MV