Tip z Webparády: Strom i geocaching
Historii je věnovaná samostatná rubrika a dozvíte se například základní informace až k první písemné zmínce o obci v roce 1233 a historii mateřské školy. Zajímavé jsou výpisy z rodové kroniky Flesarovy či kresby, na nichž si lze prohlédnout Poděšín v roce 1704, ale začíst se můžete i do koňských příběhů, které sepsal Bohumil Dočekal. Pozornost je věnována i místním obyvatelům, představeni jsou zde třeba absolventi základní školy od roku 1999 a také jednotlivá stavení spolu s přehledem majitelů. „Snažíme se, aby na webu obce bylo pořád něco nového. Zveřejňuji dopředu obecní hlášení, když lidé neporozumí tomu, co hlásím, mohou se okamžitě podívat na internet. Informace dávám na úvodní stránku a zároveň pro ty, co chtějí diskutovat, pak i do diskusního fóra,“ doplňuje Zdeněk Jaroš. Poděšín má fórum bohaté a rozdělené do několika témat, lidé zde mohou položit dotazy na obec.
Žádaný je i zpravodaj obce, jehož jednotlivá čísla jsou ke stažení i na internetových stránkách a dostupné jsou až k roku 1997. Vychází zde na pokračování školní kronika, dozvíte se i řadu věcí z historie, ve zpravodaji číslo 3/2013 například k starým mapám a zemské hranici mezi bývalou Zemí českou a Zemí moravskou. Na poslední straně je pak precizně zpracované počasí, včetně grafů s průměrnými teplotami pro daný měsíc v porovnání s předcházejícími roky, které připravuje sám starosta obce. Sepisuje i místní kroniku. Zájem o historii se promítá i do nabídky místní knihovny, která disponuje rozsáhlým fondem regionálních knížek.
Obec dokončila opravu cest a chodníků. Prioritou je nabídnout parcely pro výstavbu rodinných domů. Zájem by o ně byl, ale je třeba získat finanční prostředky na jejich zasíťování. V pozemkové reformě se obci podařilo koupit určité plochy, různě v terénu tak vznikne sedmnáct parcel. S tím souvisí i nové biokoridory. Bylo možné vyměnit pozemky a obec je tak získala právě se záměrem výstavby tohoto ekologického prvku. Jsou tedy naplánované cesty do polí, příští rok by měl vzniknout dvouhektarový rybník nad vsí. Biokoridory byly vytvořeny letos na jaře a do budoucna by péči o stromy převzali myslivci, kterým obec přispěje na údržbu. Přerušení polí biokoridorem má význam pro zvěř, která se má kam schovat, když se seče obilí či sklízí kukuřice.
Z nedávných projektů lze uvést i zhotovení pomníku obětem první světové války. „V Poděšíně nebýval, přitom málokterá obec nemá takový pomník. Už předci ho chtěli vytvořit, ale nebyly na to finanční prostředky. Byl odhalen v roce 2010 při slavnostním setkání rodáků. Dokonce díky internetu vznikl i o jedné osobě zajímavý příběh. Po zveřejnění jmen z pomníku se mi ozvala jedna paní, že tam píšeme o jejím dědečkovi. Přestěhoval se, oženil, když se narodila její maminka, padl ve válce. Na základě jejích dopisů jsem vydal knížku,“ uvádí Zdeněk Jaroš.
Setkání rodáků se v obci koná pravidelně jednou za čtyři roky. Poděšín dokonce inspiroval i sousední obce, které tuto akci také začaly pořádat. K spolkovému životu v obci patří i plesy či turnaje stolního tenisu. Přestože je Poděšín malou obcí, najdete zde kulturní dům. Dokončen byl v roce 1954 jako jeden z prvních na Žďársku, k němu se připojilo přísálí a je poměrně velký. Na turnaje se dají umístit i čtyři ping-pongové stoly vedle sebe. Jeviště je přenosné, takže se dá odstranit a celý sál je volný třeba na fotbal či volejbal. Hrají zde ping-pong i lidé z okolních obcí: Sirákova, Polné, Záborné či Nížkova. V kulturním domě se také konají srazy rodáků, nebo si ho lidé půjčují na oslavy, v příslušenství je i kuchyň. Občas tam bývají i svatby.