Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

Efektivní veřejná správa


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Sněmovna - mezinárodní trestní soud, paragrafy proti kouření

Ústavněprávní výbor doporučil Sněmovně, aby uznala Mezinárodní trestní soud (ICC). Pro ratifikaci příslušných smluv ve výboru zvedli ruku všichni poslanci vládní ODS,přestože podle některých z nich jde o krok špatným směrem. Uznání ICC jednoznačně doporučili i zástupci opoziční ČSSD, pouze komunisté se hlasování zdrželi. Postoj výboru naznačuje, že po Senátu zřejmě smlouvu o ICC schválí při svém říjnovém hlasování i Sněmovna. ČR je jediným státem EU, který dosud takzvaný Římský statut o vzniku stálého trestního tribunálu neratifikoval. Mezinárodní trestní soud má po vzoru poválečného norimberského tribunálu soudit nejtěžší zločiny – zločiny proti lidskosti, válečné zločiny, genocidu a agresi. Mezi smluvními státy chybí USA, Rusko a Čína. Se schvalováním smlouvy, která byla sjednána před deseti lety, český parlament v minulých letech otálel kvůli pochybnostem, zda dokument je v souladu s českým ústavním pořádkem. Senát smlouvu o ICC schválil v červenci. Pro se vyslovilo 60 ze 70 přítomných senátorů, a to především s ohledem na nadcházející předsednictví České republiky v Evropské unii, kdy by bylo stěží udržitelné, aby Praha dohodu neratifikovala. Podle ministra zahraničí Karla Schwarzenberga je soud účinným nástrojem demokratických států, jak ovlivňovat nedemokratické režimy a předcházet páchání zločinů. ICC podle vlády nebude muset zasahovat proti českým občanům, protože jejich případné zločiny začne stíhat až tehdy, pokud se jimi nebudou zabývat české soudy.
 
Úplný zákaz kouření v restauracích chce při projednávání novely takzvaného protikuřáckého zákona znovu navrhnout poslanec Boris Šťastný. Návrh novely projednal už hospodářský výbor, ale žádnou úpravu pravidel pro kouření v restauracích nedoporučil. Novela je ve Sněmovně od loňského února a už dávno ji poslanci měli schvalovat, vrátili ji však zpět výborům. Při projednávání se totiž nafoukla o desítky dalších návrhů. Znovu normu zákonodárci podrobí hlasováním nejspíš v říjnu. Úpravou pravidel pro kouření v restauracích se už v květnu zabýval zdravotní výbor. Shodl se na tom, že by se v podnicích mohlo kouřit, pokud by v nich majitelé zřídili oddělené kuřárny bez obsluhy. V nich by se nepodávalo jídlo a pití. S tímto řešením ale hospodářský výbor nesouhlasil. Stavební úpravy považuje za nákladné a někdy i nemožné. Členové se většinou klonili k tomu, aby si provozovatel určil, jestli jeho podnik bude kuřácký, nekuřácký nebo s vyhrazeným místem pro kuřáky či nekuřáky. Musel by restauraci jen patřičně označit, aby hosty informoval. Míst, kde si mohou kuřáci volně zapálit, v Evropě ubývá. Mnohé státy přijímají různá omezení. Nesmí se kouřit ve školách a úřadech či na letištích a nádražích. Zákaz kouření v restauracích platí například v Irsku, Francii či Itálii. Podle odbornice na odvykání kouření Evy Králíkové právě ve Francii a Itálii po zákazu o 15 procent klesl počet infarktů. „Kouř je ve vzduchu všude stejně jako v moč ve vodě v celém bazénu," podotkla. Novela by měla upravit i kouření ve vlacích, na zastávkách či ve veřejných budovách. Dotýká se mimo jiné i prodeje alkoholu.
  
Současné výběrové řízení na projekt digitálnístátní pokladny není podle některých členů sněmovního kontrolního výboru v pořádku. Výbor proto svým usnesením požádal Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, aby posoudil, zda je zadávací dokumentace na zakázku v hodnotě nejméně 2,5 miliardy korun v souladu se zákonem. Vítěz výběrového řízení by měl být znám do poloviny října. Celý systém by měl být spuštěn v optimálním případě na přelomu let 2009 a 2010. Má zpřehlednit a usnadnit správu státních peněz.
 
text: -žam-

vytisknout  e-mailem