Ministerstvo vnitra České republiky  

Přejdi na

Moderní úřad


Rychlé linky: Mapa serveru Textová verze English Rozšířené vyhledávání


 

Hlavní menu

 

 

Originalita měst a obcí: Hravě využité prvky erbu či přeslazená barevnost

Jak se porotcům líbil design kandidátů na Parádní web? Svůj pohled přináší trojice webmasterů Hynek Beran, Marek Přecechtěl a Jana Žampová a webdesignér Evžen Vaněk.


Vesnice a Městys

Dolní Břežany
Hynek Beran: Velmi vydařený web, graficky dokonale sladěno. Přehledné.
Marek Přecechtěl: Černo-bílo-žlutá prezentace obce Dolní Břežany je moderní, dotažená a přehledná. Text je kontrastní s přehlednou sazbou nadpisů, odstavců a odkazů. Barevné prvky v hlavním horizontálním rozcestníku – Obec, Obecní úřad, Spolky a Užitečné informace – vedou jako nit jednotlivými sekcemi. Nižší úrovně navigace jsou řešeny přes vertikální menu v pravém či levém sloupci prezentace.
Jana Žampová: Pěkný, moderní web, kterému nemohu z mé strany téměř co vytknout. Design je vkusný a přesto, že vychází z barev znaku obce šedé a žluté, tak vhodným použitím doplňkových barev vůbec nepůsobí smutně. Web je přehledný, obec o svých záměrech a své činnosti velmi pěkně informuje. Našla jsem okamžitě všechny informace, které jsem hledala, protože používání webu je velmi intuitivní. Líbí se mi rezervační systém pro hřiště.
 
Opatovice nad Labem
Hynek Beran: Přehledné, graficky výborně sladěné. Vytkl bych však příliš velký kalendář akcí na úvodní stránce, který podle mého názoru zabírá velký prostor webové prezentace. A když neobsahuje žádnou akci, nebo málo akcí, postrádá zvolená velikost smysl.
Marek Přecechtěl: Tvůrce šablony obce Opatovic nad Labem se nebojí být originální v dobrém slova smyslu. Tvar obecního erbu je na úvodní straně využit zároveň jako základ grafického rozcestníku: obec, obecní úřad a život v obci. Všechny prvky spolu dobře komunikují a nenásilně podněcují zájem návštěvníka webu si „jen tak zabrouzdat“ či vyhledat potřebné informace. Chválím typografii s vhodně zvolenou velikostí písma textu, odkazů, nadpisů a výšku řádků. Úvodní strana pod hlavní horizontální navigací a grafickým rozcestníkem je netypicky rozdělena na dva stejně velké sloupce: informační tabule obce a kalendář akcí následovaný „rychlým“ kontaktem. 
Jana Žampová: Neotřelý design, moderní a přehledný web. Líbí se mi vizitky představitelů města, jejich vize. Pěkná je interaktivní mapa obce. Některé odkazy na webu jsou ale prázdné, jako například komise nebo adresář obce, i když na jiném místě stránek obec zveřejňuje z komisí zápisy. U některých materiálů je třeba dát najevo, že jsou aktuální i k roku 2014 – místní poplatky a ceník služeb. Obec své občany kvalitně informuje, možná by stálo za úvahu poskytnout více informací i turistům a návštěvníkům – například zajímavosti v obci a okolí, tipy na výlet, možnosti ubytování. Web Opatovic nad Labem je pěkná práce.
 
Tisá
Hynek Beran: Přehlednost webu je určitě silnou stránkou, což však nemohu říci o grafice. V záhlaví převládá barva modrá a tak by snad bylo vhodnější, kdyby zbytek stránek pokračoval ve zvoleném barevném složení. Záhlaví různých menu oblastí je laděno do červené barvy, a to trochu koliduje se zvolenými barvami pro volby menu v záhlaví (Úřední deska, Web kamera). Prezentace možná až moc používá obrázky, které mohou odvádět pozornost od poskytovaných informací.
Marek Přecechtěl: Obec Tisá používá klasické třísloupcové rozložení prezentace s víceúrovňovou horizontální navigací. V záhlaví stránek běží slideshow fotografií z okolí obce. Nadpisy, text a odkazy jsou kontrastní a dobře čitelné. Na stránkách se objevuje nešvar zvýrazňování části textu podtržením, které připomíná použité hypertextové odkazy na stejném webu. Vhodnější by bylo v tomto případě používat například tučnější varianty písma. U odkazů na vložené soubory na webu je příkladně vypsán typ a jejich velikost.
Jana Žampová: K těmto webovým stránkám nemám žádných připomínek, jsou delší dobu na vynikající úrovni a odpovídají významu obce, a to i z hlediska turistické návštěvnosti. Veškeré informace, které úřad zveřejňuje, jsou bez problému dostupné. Stránky mají příjemný design, informace ve všech sekcích jsou vyčerpávající. Kladně hodnotím cizojazyčné verze. Zaujaly mně informace o filmování v Tisé, pěkný nápad je foto Očko. Velké množství informací, uceleně seřazené, pěkně dohledatelné, komunikace s občany – to je web Tisé.

Vojkovice
Hynek Beran: Tato prezentace mě příliš neoslovila. Vše je asi dáno použitím zvolené šablony zvoleného redakčního systému poskytovatele. I když potřebné informace jsou návštěvníkovi dostupné, přehlednost u jiných hodnocených webových prezentací je určitě lepší.
Marek Přecechtěl: Přehledná prezentace obce Vojkovice hravě využívá prvky erbu ve vlastní šabloně webu. Hlavní horizontální vícesloupcová navigace se skládá z vysouvacího panelu s ikonami. Moderní typografie a sazba podtrhuje velmi dobrý dojem z celého webu. Ve vlastních článcích je dobře vyřešeno zobrazování fotografií a vkládání souborů. Pochvalu si zaslouží časté aktuality s fotografiemi a poutavým textem.
Jana Žampová: Vojkovice mají příjemný, veselý a milý web, na kterém se návštěvník jednoduše zorientuje. Na některých sekcích by se dalo ještě zapracovat a informace doplnit, například odkaz ubytování je prázdný. U zastupitelstva bych očekávala plán jednání, materiály na úřední desce by mohly být členěné podle oblastí. Naskenovaná usnesení nejsou dobrá volba – neodpovídají pravidlům přístupného webu. Světle šedé písmo, použité jak v textech, tak v menu je málo kontrastní, doporučovala bych jej ztmavit. Přesto je web zajímavý, poutavý a pěkně zpracovaný.
 
Vrbice
Hynek Beran: Web je přehledný, ale grafika občas trochu pokulhává! Záhlaví obsahuje na můj vkus příliš mnoho barev. Také některé zvolené barvy budí dojem, že spolu neladí. A to platí i v porovnání záhlaví jako celku a bočního levého menu. Pravé menu Služby úřadu mi v několika případech ani nezobrazilo obrázky! Při požadavku zobrazení jen obrázku server odpoví hláškou 500 – Internal server error. Tak doufejme, že se jedná jen o dočasný problém na straně poskytovatele.
Marek Přecechtěl: Obecní web Vrbice s až přeslazenou zeleno-žlutou barevností stránek spolu s prstencovými grafickými prvky záhlaví vytváří spíše dojem svatební prezentace nebo zlatnictví. Web je přehledný, kontrastní. Navigace je řešena přes víceúrovňové vertikální menu doplněné o drobečkovou navigaci. Chválím úřední desku – možnosti filtrování, hledání a řazení jsou nadprůměrné. Je škoda, že redaktoři webových stránek nepřevedli do textu alespoň několik naskenovaných stran v sekci Výlety do historie.
Jana Žampová: Web Vrbice s nevtíravým a příjemným designem má jednodušší strukturu, ve které se návštěvník bez problému zorientuje. Našla jsem hned všechny informace, které jsem hledala, ale u některých si nemohu být jistá, zda jsou ještě aktuální. Například životní situace naposledy měněné či revidované v roce 2008, či nabídka Kam se jít odreago vat většinou z roku 2010. Postrádám ucelené informace o Vrbici a okolí, nevhodné jsou naskenované, a to ještě špatně, Výlety do historie, byť jsou to velmi zajímavé informace. Blízko Vrbice vede významná Labská cyklostezka a okolí je moc pěkné, proč nenalákat návštěvníky i do Vrbice. Obec a okolí má co nabídnout.

Města
 

Brno–Bystrc
Hynek Beran: Poskytování informací – silná stránka tohoto webu. Vše je servírováno přehledně a návštěvník se neztratí. Grafika je minimalistická, což může být na překážku. Položme si však otázku, co je prioritou měst a obcí při tvorbě webové prezentace? Odpovíme-li: poskytování informací, pak tyto stránky získávají jedničku.
Jana Žampová: Úřad městské části Brno-Bystrc se svými občany na webu dobře komunikuje a podává velké množství informací. Škoda jen, že mnoho z nich je pouze v PDF. Stránky jsou přehledné a celkem snadno jsem našla všechny informace, které jsem chtěla najít. Materiály na úřední desce nelze třídit podle oblastí. V části Život v Bystrci – Aktuálně by bylo zapotřebí oddělovat zprávy od sebe a sjednotit. Po výtvarné stránce nelze web moc hodnotit. Na titulní stránce a dalších úrovních prezentace bych neřešila upoutávku na vybrané části webu kreslenými obrázky. Lepší by bylo použití vhodných fotografií přímo z Brna-Bystrce.
Marek Přecechtěl: Graficky velmi minimalisticky pojatý web. Základní barvou je bílá s černým textem a modrými textovými odkazy. Text je dobře čitelný s vhodně zvolenou velikostí a typem písma. Stránky používají moderní prvky a funkce. Především bych chtěl zmínit příkladně vyřešenou implementaci webové aplikace Google kalendáře. Horizontální víceúrovňová navigace je dobře doplněna o odkazy v zápatí stránek a drobečkovou navigaci. Na stránkách se šetří obrázky a fotografiemi, což je škoda. Jinak působí prezentace velmi profesionálním dojmem.

Jeseník
Hynek Beran: Pěkná, přehledná prezentace města. Graficky výborně sladěno. Jediné co bych vytkl, je počet zobrazených článků na úvodní stránce. Články staré měsíc a více bych již nezobrazoval.
Jana Žampová: Na webu Jeseníka jsem se musela dlouho orientovat. Informací sice úřad podává hodně, ale ztrácím se ve struktuře stránek. Web by potřeboval sjednotit a strukturu zjednodušit. Ilustrační fotky u menu by měly být všechny z Jeseníka. Město má popsáno ohromné množství životních situací, možná by stálo za úvahu je členit nejen podle příslušného útvaru, ale také podle oblasti, které se životní situace týká. Některé informace jsou zbytečně zdvojené, ztrojené, například se to týká seznamů členů rady, zastupitelstva, komisí. Moc pěkně a obsáhle jsou zpracované informace pro turisty a informace z Jesenicka. Trochu kazí dojem webkamera na náměstí TGM neustále zabarvená do modra. Pěkné je, že občan může konkrétní úředníky kontaktovat přímo přes formulář na kartě konkrétní osoby.
Marek Přecechtěl: Barevné, přesto přiměřeně konzervativní řešení stránek. Všechny prvky jsou profesionálně vytvořeny a promyšleně zapasovány k sobě. Text je kontrastní – velikost základního písma by mohla být o stupeň větší. Místy vadí slévání textu – příliš nízká výška řádků. Hlavní rozcestník: Občan, Turista, Jesenicko a Podnikatel plní svou funkci – přehledně vede návštěvníka do daných sekcí. Na úvodní straně je zbytečně v prostředním sloupci pod uvítacím textem Aktuálně, Úřední deska vykreslený rámeček, který má rozdělovat oblast mezi levým sloupcem vertikálního menu a pravým úzkým sloupcem dalších odkazů. Kontrastní vertikální menu leží v šedém pozadí, stejně tak sloupec odkazů (Kalendář akcí, Nepřehlédněte, Anketa). V této oblasti je podle mého názoru „pře-rámečkováno“. Používání červené barvy na nadpisy a zároveň na některé textové odkazy mi nepřijde ideální. Velkou pochvalu si ovšem zaslouží zobrazování vlastních článků aktualit – konečně se někdo pokouší dát obsah na celou šířku stránky. Výsledek stojí za to. Pěkně jsou vyřešeny fotogalerie.

Postoloprty
Hynek Beran: Výborně zvolená šablona a její nastavení. Web je přehledný. Avšak na můj vkus je použito příliš mnoho obrázků nejen v menu Elektronické služby, ale i v článcích.
Jana Žampová: Web působí příjemným a přehledným dojmem. Informace jsou snadno dohledatelné. Odstranila bych pouze duplikování informací ve všech sekcích po odkliku z titulky. Tento prostor by mohl být lépe využit, například na zveřejňování aktualit z jednotlivých sekcí. Vsuvka Elektronické služby v levém pruhu je po odkliku z titulní stránky špatně formátovaná, nelze přečíst celý text. Nenašla jsem informace, kam se mohu vypravit na výlet, na kole, jaké jsou zajímavosti ve městě. Web bych doplnila o tipy pro turisty a návštěvníky. Pár odkazů je sice z titulní stránky, ale to je nedostačující a odkaz na zámek Postoloprty je prázdný. Za zmínku stojí pěkně zpracované kroniky města a líbí se mně, že weby města a jeho organizací mají jednotný styl.
Marek Přecechtěl: Město Postoloprty využívá klasické třísloupcové rozložení stránek, které tak často vídáme u městských a obecních webů. Prezentace je kontrastní, přehledná. Bohužel vzájemně nesourodé pospojování grafických prvků – kulaté a hranaté rohy sousedních oblastí, patkové a bezpatkové písmo, velké množství druhů písem, několik typů rámečků na jedné straně, barevnost – tvoří guláš, který se rychle přejí. Nejlépe vypadá záhlaví a zápatí stránek – jakoby vytržené z jiného webu. Obsahově a navigačně plní stránky svou funkci.

Třebíč
Hynek Beran: Přehlednost webu je výborná. Dominantní barvy – odstíny černé a červené. A právě té červené je asi příliš mnoho, možná to mě odrazuje od dalšího prohlížení této webové prezentace.
Jana Žampová: Web na mně působí velmi stroze, je to škoda, když je v Třebíči tolik památek. Zdvojení menu (po odkazu z titulky) považuji za zbytečné, tento prostor mohl být využit například pro nějaké aktuality a zprávy nebo obecné informace. Menu by leckde mohlo být jednodušší, například pod odkazem Městský úřad vedou další tři úrovně menu na stejný materiál. Pěkně a nápaditě jsou zpracované informace pro turisty, je jich hodně a zajímavě je zpracován web visittrebic.eu. Líbí se mně průvodce po památkách UNESCO a zaujala mne i historie názvů ulic s odkazem do map. Ilustrační fota na titulce v hlavním menu by všechna mohla být z Třebíče, rovněž úvodních obrázků v hlavičce webu by se mohlo střídat víc a stávající panoramatické foto bych volila barevné. Webové stránky jsou opravdu obsáhlé a občan i turista si své informace jistě naleznou.
Marek Přecechtěl: Design webové prezentace Třebíče se striktně drží barevnosti a prvků vycházejících z loga města. Rozložení úvodní strany je jednoduché, přehledné, s minimem grafiky. Rozcestník sestavený do čtyř kvadrantů perfektně navede návštěvníka k požadované informaci. V nižších úrovních autoři využili víceúrovňové vertikální menu. Celkem významnou vadou na kráse, u takto rozsáhlé prezentace, je nedodržení jednotného stylu sazby článků jak z pohledu velikosti písma, tak způsobu zarovnávání textu, používání tabulek, vkládání obrázků. K podrobnějšímu zabrouzdání doporučuji sekci Unesco v Třebíči.

Velké Meziříčí
Hynek Beran: Graficky výborně sladěno. Avšak systém zobrazení zvolených informací na mě působí zmatečně. Bude to asi tím, že nejsem příznivcem vícesloupcových šablon (vzhledů).
Marek Přecechtěl: Takhle sytě oranžovou prezentaci města si celkem snadno každý zapamatuje a posléze spojí s městem Velké Meziříčí. Velmi technokraticky vyřešený web, s řadou informací na malém prostoru úvodní strany. Návštěvník se po prvním seznámení s architekturou prezentace rychle zorientuje a najde si požadovanou zprávu či aktualitu. Hlavní navigace webu je řešena přes horizontální víceúrovňové menu doplněné o drobečkovou navigaci. V zápatí stránek je příkladně vyřešeno vkládání různých grafických odkazů na jiné projekty: Hry VI. Zimní olympiády dětí a mládeže, Kraj vysočina, Váš názor, Czech-point. Trošku bych ubral na používáníprůhlednosti v záhlaví stránek – nejnižší pomyslnou vrstvu reprezentuje nekonečně se opakující erb města, následuje vrstva vlastní strany, nad ní erb s prolínajícím textem Velké Meziříčí a prolnutou fotografií. Drobným nedostatkem jsou přespříliš dlouhé nadpisy a chybějící anotace u některých článků.
Jana Žampová: S webovými stránkami se pracuje velmi dobře a intuitivně. Obsahují velké množství údajů, každý si najde své a jsou mezi sebou i vhodně propojené. Všechny informace, které jsem hledala, se mně podařilo bez problémů dohledat. Velmi pěkně je zpracovaný turistický portál, mimochodem nádherné jsou fotografie města a okolí. Líbí se mně možnost chatu se starostou. Město svoje občany přes stránky opravdu dobře informuje. Web by si pouze zasloužil modernější design, na můj vkus je zde hodně prvků, bannerů či záložek – hlavně na titulce. Mnoho z těchto prvků se pak už nemusí opakovat na dalších úrovních. Kalendář akcí je pro mě nepochopitelně překryt upozorněními, která kromě jednoho s kalendářem nesouvisí, a tato upozornění musím neustále rušit, pokud s ním chci dál pracovat. Rovněž rozbalovací menu, které kryje původní text, mně nevyhovuje. Nenašla jsem možnost vypnout grafiku.
 

Hodnocení porotců

Design a přehlednost
Vesnice, Městys
Hynek Beran: 1. Dolní Břežany, 2. Opatovice nad Labem, 3. Vrbice, 4. Tisá, 5. Vojkovice
Marek Přecechtěl: 1. Vojkovice, 2. Dolní Břežany, 3. Opatovice nad Labem, 4. Vrbice, 5. Tisá
Evžen Vaněk: 1. Vojkovice, 2. Opatovice nad Labem, 3. Tisá, 4. Dolní Břežany, 5. Vrbice
Jana Žampová: 1. Tisá, 2. Dolní Břežany, 3. Vojkovice, 4. Opatovice nad Labem, 5. Vrbice
 
Města
Hynek Beran: 1. Jeseník, 2. Postoloprty, 3. Brno-Bystrc, 4. Velké Meziříčí, 5. Třebíč
Marek Přecechtěl: 1. Jeseník, 2. Velké Meziříčí, 3. Brno-Bystrc, 4. Třebíč, 5. Postoloprty
Evžen Vaněk: 1. Brno-Bystrc, 2. Jeseník, 3. Postoloprty, 4. Velké Meziříčí, 5. Třebíč
Jana Žampová: 1. Velké Meziříčí, 2. Postoloprty, 3. Jeseník, 4. Třebíč, 5. Brno-Bystrc
 

Za parádou: Hodnotí pro vás Evžen Vaněk

Originalita 

Brno-Bystrc vsadilo na originální prioritu obsahu navíc doprovázenou jednoduchou a účelnou navigací. Ano, je to tak, občané chodí na web městské části především pro informace! Stránky Jeseníka mají příjemnou barevnost a originalita spočívá ve čtyřproudové navigaci, která je současně i záhlavím webu. Postoloprty rovněž používají čtyřproudovou navigaci v záhlaví, ale zde grafika působí „jako bych ji už někde viděl“. Opět webové řešení postavené na rozšířeném publikačním systému. Originální na městském webu Velkého Meziříčí je jeho „medová“ přebarvenost. Důvodem je zřejmě i doba vzniku grafického návrhu. Výjimečný a účelný je přepínač mezi nejaktuálnějším a dobře strukturovaným obsahem. Originální je online monitoring stavu na přepážkách úřadu. Web Třebíče, přesto že používá rozšířený a ověřený systém, nabízí opět čtyřproudovou navigaci, jen s tím rozdílem, že je tentokráte navigace hlavním obsahem úvodní stránky prezentace města.

Originalita webu Vojkovic je v čistém grafickém řešení, které přispívá k čitelnosti dobře strukturovaného obsahu, který není zatížen zbytečným textem. Originálním řešením v grafice Opatovic nad Labem jsou výrazné rozcestníky v záhlaví prezentace a akcelerace úvodní stránky na nejaktuálnější obsah, včetně dobře provedeného kalendáře akcí a s výraznou lokalizací obce v rámci České republiky. Originální je interaktivní mapa obce. Web Tisé na rozdíl od většiny implementací rozšířeného publikačního systému má grafiku navrženu od grafického studia, a proto není na první pohled patrné, že se jedná o technologicky uniformní řešení. Dolní Břežany používají jednotné řešení velkého webového systému, opět s výraznou animací fotografií v záhlaví. Dobře dimenzovaná navigace se snadno ovládá i na tabletech. Originálním na webu Vrbice je velmi výrazné barevné řešení záhlaví i celé prezentace s dominantou levé hlavní navigace. Jinak opět klasicismus zázemí rozšířeného webového publikačního systému s ověřenou funkcionalitou.


Design 

Grafika webu městské části Brno-Bystrc je strohá a jednoduchá. Vyniká barevně řešená a výrazná navigace. Vše je podřízeno preferenci obsahu a výraznosti navigace. Design webu města Jeseník je dobře barevně navržen. Rozložení informací je příjemné. Formátování obsahu je stejné v rámci celé webové prezentace. Web města Postoloprty využívá model s velmi výrazným záhlavím. Design používá ne příliš rozměrnou navigaci, což se může ukázat jako ne příliš vhodné řešení, pokud se obsah prezentuje na tabletech s prstovým ovládáním. Design webu Velkého Meziříčí je výjimečný svým barevným řešením a příjemný nabídkou odkazů na úvodní stránce. Za barevností se ale skrývá rozsáhlá funkcionalita i bohatá obsahová nabídka. Škoda, že v pozadí zůstává turistický portál města, který je se svým modernějším designem a grafikou jak se lidově říká „někde úplně jinde“… Strohý, až technicky působící design webu Třebíče vyniká dobrou navigací a vytváří příjemné prostředí pro přehledně uspořádané a četné informace. 

Obec Vojkovice zvolila moderní a graficky čistý design. Formátování stránek je doplněné dobře rozmístěnými grafickými prvky a akcentuje tak obsah prezentace. Navigace je rozměrná, je dobře ovladatelná i na tabletech. Design webu Dolních Opatovic je graficky čistý a pro uživatele příjemný. V jeho jednoduchosti dobře vyniká obsah prezentace. Navigace je dostatečně rozměrná a přesto nezabírá zbytečně místa na ploše prezentace. Design webu T isé je profesionálně klasický s výrazným animovaným záhlavím, které obsahuje příjemné fotografie obce a jejího okolí. Formátování stránek je konzistentní v celém webu. Grafické řešení webu Dolních Břežan je příjemné a barevně vyvážené. Formátování obsahu je konzistentní v celém rozsahu webové prezentace. Vrbice vsadila na ověřený design s opět výrazným záhlavím, tentokráte doprovázeným i překvapivou barevností, která je ale lokalitě vlastní, a proto pochopitelná. Design zachovává formátování stránek v celém rozsahu prezentace.


Nápady a multimédia 
 

Web městské části Brno-Bystrc je ryze občansko-úřednický a na multimédia si moc nehraje. Přesto dokumentační fotografie na webu jsou, ale pouze ke stažení jako doprovodná dokumentace k činnosti úřadu. Proč ne. Nápad soustředit se na obsah a jeho vystopování je snad až originální, i když by měl být paradoxně běžnou součástí webových řešení prezentací měst a obcí. Web Jeseníka zaujme i svým multimediálním obsahem. Nechybí klasické fotogalerie a videa, ale například zasedání zastupitelstva jsou na webu prezentována i formou Jeseník TV. Nechybí mapový portál, ani audioprůvodce městem ve formátu MP3 či napojení na sociální sítě. Web Postolopr t přináší virtuální prohlídky, byť prezentované v jiném grafickém prostředí, a skvělou digitalizovanou kroniku města. Ve formátu PDF je pak publikován Zpravodaj města. Rovněž značný podíl multimédií v různých formách a podobách nabízí web Velkého Meziř íčí, a to od fotogalerií, webových kamer až po virtuální prohlídky. Z multimédií využívá web Třebíče klasické fotogalerie, ale i virtuální prohlídky, mnoho leteckých fotografií a záběry z webových kamer. Poměr multimediálního obsahu je na stránkách velmi vysoký.

Přehledné napojení na sociální sítě, dobře strukturované fotogalerie a novinky formou vesnického rozhlasu jsou příjemným doplněním obsahu webu Vojkovic . U Dolních Opatovic je zajímavá interaktivní mapa obce. Provedení fotogalerií je klasické. Obsah stránek lze uživatelsky velmi snadno odeslat na e-mail. Web Tisé využívá multimediální zázemí profesionálního webového systému. Dostupná je webová kamera i záběry Street View pořízené Googlem, dále video a fotogalerie. Možnost občanů publikovat vlastní fotografie je příjemným doplněním k oficiálnímu multimediálnímu obsahu. Webovou prezentaci Dolních Břežan oživuje modul s napojením na sociální síť Facebook. Ve fotogaleriích jsou rozměrově velké a technicky kvalitní fotografie. Také web Vrbice nabízí fotografie s patřičným rozlišením, které ale za svým rozměrem po technické stránce velmi zaostávají. Náhledy nejsou správně formátovány, což zbytečně ruší dobrý dojem z multimediálního obsahu prezentace.

připravila Ivana Jungová

 

vytisknout  e-mailem