189 milionů korun. Vláda schválila priority programů Pomoc na místě a MEDEVAC pro letošní rok
Vláda dnes, 24. února 2020, schválila priority programů na pomoc lidem zasaženým migrační či humanitární krizí pro letošní rok, které realizuje či koordinuje Ministerstvo vnitra (MV). Jde o programy Pomoc na místě a MEDEVAC. Na přímou pomoc letos půjde 189 mil. Kč.
Hlavním cílem programu MV Pomoc na místě je boj proti nelegální migraci, posilování azylových systémů, lepší technické vybavení hranic, ochrana žen a dětí a přímá pomoc uprchlíkům. „Jsme solidární zemí, která aktivně pomáhá těm nejpotřebnějším v zemích, které mají s migrací největší problémy. Jen tak můžeme nelegální migraci zastavit,“ uvedl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Zároveň dodal, že je bezpodmínečně nutné, aby země, které naši pomoc přijímají, samy proti nelegální migraci aktivně bojovaly. Na projekty a dary v rámci Pomoci na místě půjde do regionů Balkánu, Blízkého východu a Afriky 135 mil. Kč.
Ministr vnitra připomněl, že jen na Blízkém východě stále potřebuje pomoc přes 13 milionů Syřanů, v oblasti širšího Sahelu potřebuje humanitární pomoc dokonce až 45 milionů osob.
Prioritou Stálého zdravotně-humanitárního programu MEDEVAC je vysílání lékařských týmů do problémových oblastí a budování zdravotnické infrastruktury přímo na místě. Na zdravotní a humanitární aktivity programu MEDEVAC je vyčleněno 54 mil. Kč.
Pomoc na místě
Prostřednictvím programu Pomoci na místě podpoří MV prioritně region Balkánu. Např. Severní Makedonie získá 25 milionů na technické vybavení pro boj s nelegální migrací, s pašováním osob a proti obchodu s lidmi. Dalších 25 milionů půjde na posílení kapacit regionu západního Balkánu v oblasti azylu, integrace a návratů.
V rámci Blízkého východu daruje MV mj. 25 milionů na přímou podporu syrských dětí v Jordánsku, konkrétně na jejich vzdělání.
MEDEVAC
Cílem programu MEDEVAC je poskytnout zdarma kvalitní lékařskou pomoc lidem, kteří jsou ve vážném zdravotním stavu, a to v místech, kde specializovaná péče není dostupná. Opět půjde o vysílání lékařských týmů do problémových oblastí a budování zdravotnické infrastruktury přímo na místě. Na Blízkém východě půjde o pomoc v Jordánsku, Libanonu a Iráku, ve východní Evropě půjde o Gruzii a Ukrajinu, v severní Africe a Sahelu jsou cílové země Senegal, Maroko, Mali a Keňa.
Program MEDEVAC už má za sebou za 28 let 227 zdravotních evakuací do Česka a jen za poslední dva roky přes 2600 operací především žen a dětí.
Klára Dlubalová
pověřená řízením odboru tisku a public relations