Zpravodajské služby a novela zákona o elektronických komunikacích
Tajné služby znovu šilhají po výpisech z mobilů, Právo, 23. 8., Naďa Adamičková, Marie Königová
"...Nyní našla civilní kontrarozvědka (BIS) a Vojenské zpravodajství (VZ) spojence v ministru vnitra Janu Kubicem. Jeho resort vyhověl opakovaným nářkům tajných služeb a do chystané novely zákona o elektronických komunikacích vložil pro BIS a VZ vysněné ustanovení: podle něj budou provozovatelé komunikačních sítí povinni poskytovat zmíněné údaje nejen policii, ale také těmto zpravodajským službám... Nyní např. místopředseda klubu ODS a místopředseda sněmovního ústavně-právního výboru Marek Benda Právu řekl, že pokud by tajné služby měly mít přístup k těmto údajům, tak jedině za přísných podmínek.
„Muselo by to mít stejný režim, jako mají odposlechy,“ prohlásil Benda..."
„Muselo by to mít stejný režim, jako mají odposlechy,“ prohlásil Benda..."
Reakce MV:
Ministerstvo vnitra v důvodové zprávě novely zákona o elektronických komunikacích, která je v tuto chvíli v meziresortním připomínkovém řízení, upozorňuje na skutečnost, že operátoři byli i v minulosti povinni na požádání bezodkladně poskytnout BIS a VZ provozní a lokalizační údaje, a to na základě zvláštního právního předpisu. V praxi k tomu však nedochází, neboť operátoři zpochybňují, že zpravodajské služby jsou orgánem oprávněným provozní a lokalizační údaje vyžadovat a v zákoně o elektronických komunikací postrádají povinnost požadavkům zpravodajských služeb vyhovět. Oprávnění zpravodajských služeb tak zůstává pouze v teoretické rovině. Nadto také Ministerstvo vnitra jako zpracovatel návrhu reaguje na výtku Ústavního soudu, že ze zákona zřetelně nevyplývá, o jaké oprávněné orgány se jedná, kterým mají být provozní a lokalizační údaje operátory předávány. V této souvislosti bychom rádi upozornili na skutečnost, že přístup k těmto údajům mají bezpečnostní a informační služby i některých dalších států Evropské unie, Česká republika tedy není žádnou výjimkou.
Podmínky pro získání údajů jsou stanoveny ve zvláštních zákonech upravujících činnost VZ a BIS, tedy v zákoně č. 154/1994 Sb., o Bezpečnostní informační službě, ve znění pozdějších předpisů a v zákoně č. 289/2005 Sb., o Vojenském zpravodajství, ve znění zákona č. 274/2008 Sb.