Bytová správa ministerstva vnitra  


 

Hlavní menu

 

 

Veřejná správa, číslo 9 / 2011

Vyšlo 5. května 2011 

Obálka 9 / 2011Obálka 9 / 2011
Zpravodajství

Téma

  • Role místní samosprávy v oblasti veřejného pořádku a její budoucnost
    Jan Bartošek
    Veřejný pořádek a bezpečnost na místní úrovni patří z hlediska obcí nevyhnutelně k zásadním prioritám. Již v současnosti dává právní řád obcím řadu nástrojů, prostřednictvím kterých mohou v této oblasti aktivně působit.

Rozhovor

  • Metropolitní policie je ve slepé uličce
    Petr Lessy, policejní prezident ČR
    Community policing je anglický název pro něco, co v této republice provozovali už četníci. Tehdy měli skvělou znalost svého rajonu, moc se neměnili a všichni znali „svého“ policajta. Když se něco stalo, tak ten hned věděl, jestli to byl někdo místní, nebo přespolní. A na těchto prazákladech policejní práce musí stavět i nová, moderní policie.

Dobrá praxe

  • Výjimečná pocta jihomoravskému policejnímu ředitelství
    Petra Vedrová
    Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje získalo jako první policejní útvar v republice prestižní ocenění Ethnic Friendly zaměstnavatel.

  • Studená: Ze služebního obecního bytu se stala policejní stanice
    Lenka Novotná
    Vedení obcí i policie společně hledají možnosti, jak ušetřit náklady spojené s výkonem policejních činností. Nejdále zašli ve Studené v jižních Čechách, kde na vlastní náklady přeměnili byt na policejní služebnu.

Téma

  • Od Dukly k Dukle
    Jiří Chum
    Pozornost úseku náměstka ministra se zaměřuje na široké spektrum činností: od péče o vojenské veterány a válečné hroby až po špičkovou sportovní reprezentaci. To není zdaleka vše – patří sem ještě zabezpečení všech zaměstnanců resortu Ministerstva obrany, tedy vojáků i civilních zaměstnanců.

  • Péče o válečné hroby
    Péči o válečné hroby, pomníky, osária, pamětní desky a památníky zabezpečují jejich vlastníci, a pokud vlastník není znám, vlastník nemovitosti, na které je válečný hrob umístěn. Vlastníky válečných hrobů jsou především obce.

  • Kongres starostů a primátorů: Centralizace veřejné správy
    Ludmila Křížová
    Reformním krokům musí předcházet důkladná analýza a předem projednané systémové postupy, na kterých by panovala všeobecná shoda.

Konzultace

  • Zavírací hodiny restaurací a osudy obecní vyhlášky
    Josef Kroupa
    Město Břeclav se pokoušelo regulovat zavírací noční hodiny hostinských zařízení, restaurací a barů. V testu respektování hranic obecní působnosti sice vyhláška obstála, avšak nakonec byla zrušena pro legislativně technické nedostatky.

  • Ohlašovací povinnost
    Josef Kroupa
    Město Krupka se pokusilo upozornit na ne zcela ideální právní úpravu evidence obyvatel vyhláškou, kterou musel Ústavní soud zrušit.

Zahraničí

  • Evropský zatýkací rozkaz
    Evropané mají právo volně cestovat v Unii za účelem práce, studia nebo dovolené. Avšak otevření hranic by nemělo umožňovat pachatelům trestných činů, aby unikali spravedlnosti jednoduše tím, že vycestují do jiného členského státu.

  • Účinnější pravidla pro překračování hranic
    Evropská komise navrhla změnit Schengenský hraniční kodex a řízeným způsobem zjednodušit pohyb osob přes vnitřní i vnější hranice Evropské unie.

  • Tři varianty reformy
    Díky představené reformě by evropské zemědělství mělo být dynamičtější a konkurenceschopnější.

Lexikon

  • Prohlášení evropského ombudsmana
    Mají se ujasnit některé základní hodnoty, které by jednání úředníků Evropské unie mělo odrážet.

E-servis

Website Story

Webový navigátor (8)

  • Obecní dotazníky
    Vojtěch Sedláček
    Názor veřejnosti lze získat pomocí vlastnoručně vyrobeného interaktivního formuláře.

Historie

  • České a moravské pivovary (8)
    Dolno a Hornobeřkovické pivovary poprvé
    Pavel Jákl
    V obou Beřkovicích se až do minulého století vařívalo místní pivo.

  • Seriál o dějinách správy (9)
    Hornictví a mincovnictví
    Jan Kremer
    Poslední dva díly seriálu byly věnovány vrcholně středověkým městům v západní i střední Evropě. Vznik, vnitřní fungování i řízení některých měst bylo neoddělitelně spjato s dalšími dvěma fenomény, které se v českých zemích rozvíjejí právě ve třináctém století – jedná se o hornictví a mincovnictví.

vytisknout  e-mailem