Bytová správa ministerstva vnitra  


 

Hlavní menu

 

 

Veřejná správa 8/2015

Vyšlo 23. 4. 2015 

Obálka 8_2015.jpg

 

Zpravodajství
Dostanou bezdomovci byty od státu?
Vláda se snaží zapsat Plečnikova díla na seznam UNESCO
Sto milionů na odstranění ekohavárií a černých skládek
Probíhá spolupráce bezpečnostních složek s obcemi a kraji
Dotace z evropských fondů
 
Téma
Stát: univerzální samoobsluha
Zuzana Pacinová
V Hradci Králové se pod záštitou předsedy vlády ČR Bohuslava Sobotky, místopředsedy vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavla Bělobrádka, ministra vnitra Milana Chovance a ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové uskutečnil již 18. ročník konference ISSS. Stejně jako loni bylo na konferenci přibližně dva tisíce účastníků.
 
V4DIS: Virtuální loupežníci i otevřená data
Ivana Jungová
Dávno už neplatí, že přesun do minulosti nabízí jen fantaskní filmy, jako třeba Labyrint podle knihy Kate Mosse, kde současná hlavní hrdinka jakoby chvílemi nahlížela do Carcassonne ve třináctém století, nyní již město může takový zážitek nabídnout turistům i díky rozšířené realitě v mobilních přístrojích.
 
Zlatý erb 2015
Držitelem Ceny ministra vnitra za přínos pro rozvoj informační společnosti předané během galavečera konference ISSS/V4DIS 2015 se stalo Fórum pro otevřená data, které se již řadu let intenzívně zabývá propagací a šířením myšlenky a principů otevřených dat veřejné správy v České republice. Předány byly také ceny soutěže Zlatý erb 2015 o nejlepší weby a elektronické služby měst a obcí. Nejlepší elektronickou službou se stal Rodinný web města Příbor. Za nejlepší web obce byl oceněn Chuderov a za nejlepší web města Bruntál.
 
Rozhovor
Hledat nové symboly prestiže
Josef Postránecký, náměstek ministra vnitra pro státní službu
Kvalitním, všeobecně uznávaným úředníkem se nikdo nestane v řádu několika měsíců nebo jednoho až dvou roků. Aby se jím stal, musí být nejen odborně na výši, ale mít i jistotu zřetelné perspektivy, kterou zákon o státní službě přináší. Lidé jsou dnes citliví na definitivu, která byla spojena s profesí úředníka ještě za první republiky. Doba takového modelu státní služby je nenávratně pryč. Jsem toho názoru, že prestiž si nelze vymoci.
 
Slovo starosty
Cesty k rozvoji desetitisícového města
Miloš Izák, starosta města Moravská Třebová
Pro zvýšení cestovního ruchu jsme z dotací vytvořili projekt Cesta od renesance k baroku, který připomněl nejen přespolním, ale i domácím, že Moravská Třebová je město s obrovskou architektonicko-historickou hodnotou. Pro následující léta máme v plánu zejména řešit ne příliš příznivou ekonomickou situaci, vybudovat nové průmyslové zóny, revitalizovat brownfields. Především však aktivně prosazujeme zahájení výstavby páteřní ekonomické spojky, rychlostní komunikace R35 na trase z Hradce Králové na Mohelnici přes Moravskou Třebovou.
 
Dobrá praxe
Bydlení po svém a levně
Ivana Jungová
Jaké máte představy o bydlení? Nevyhovují vám tradiční dispozice bytu, rádi byste se podíleli na tvorbě domu či některé prostory sdíleli? To vše zájemcům nabízí Baugruppe.
 
Osobnost
Svět se změnil a vzdělání s ním
Ondřej Šteffl, ředitel společnosti Scio
Je důležité přenášet na děti v maximální možné míře zodpovědnost. To většina škol a ani řada rodičů nedělá. Děti stále „vodíme za ručičku“, máme strach, aby se jim něco nestalo. Pak samozřejmě nemohou zodpovědnost získat. Evropská civilizace se posouvá ke škodlivému „opečovávání“ dětí. V některých školách jsou schopni otevřít dětem možnosti tak, aby se rychle rozvíjely. Děti dokážou úžasné věci, když jim dáme prostor. Ovšem většina škol je nastavená tak, že „přesně vědí, co mají děti udělat“, a vedou je po velmi úzké a ohraničené cestičce. Dětem se tak vysvětluje každý krok, který mají udělat, ony by samy ale dokázaly víc.
 
Slovo starostky
Tradice, ochrana přírody a optimismus
Květa Halanová, starostka města Jílové u Prahy
Kulturní památky – radnice a kostel sv. Vojtěcha – dotvářejí siluetu Jílového u Prahy a spolu s dalšími jsou významnou součástí Městské památkové zóny. Historie na nás dýchá, a přesto je město moderním místem pro život.
 
Zahraničí
Vzájemnost a rozmanitost
Jiří Zukal
Každoročně propůjčuje Evropská unie jednomu nebo více městům titul Evropské hlavní město kultury. Letos se jím pyšní Plzeň a belgické město Mons. Po Praze, která byla spolupořadatelem této akce v roce 2000, se Plzeň stává druhým českým městem, které na sebe poutá pozornost evropské kulturní veřejnosti.
 
Význačné radnice (1)
Hustopeče: Poselství belle époque
Jiří Chum
Evropské dějiny mezi lety 1890 a 1914 bývají spojovány se secesním stylem. V některých sídlech dokázal ozvláštnit také úřední budovy.
 
Přírodní památky
Viklany a dědek s bábou
Jan Vítek
Na rozmezí čtyř krajů, Plzeňského, Karlovarského, Ústeckého a Středočeského, se rozprostírá malebně zvlněná Žihelská pahorkatina. Pojmenování dostala podle obce Žihle (na železniční trati z Plzně do Žatce) s dominujícím barokním kostelem sv. Václava.

 

vytisknout  e-mailem