Bytová správa ministerstva vnitra  


 

Hlavní menu

 

 

Ministr vnitra představil "protikorupční balíček"

Dnes 21. prosince 2009 představil ministr vnitra Martin Pecina spolu s nejvyšší státní zástupkyní Renatou Veseckou na tiskové konferenci soubor protikorupčních opatření tzv. "protikorupční balíček". 

"Velmi pečlivě jsme zvážili, která z desítek opatření se pokusíme dát do prvního protikorupčního balíčku. Musí být pravděpodobné, že opatření projdou jak vládou tak zejména legislativním procesem v parlamentu a senátu. Počet opatření proto není nikterak vysoký. Myslíme si, že jde o opatření účinná a standardní. Opatření, která buď vrací stav v českém právní řádu do situace, ve kterém je nebo byl v minulosti nebo zavádí instituty, které jsou běžné v zemích evropských i mimo EU," řekl na úvod ministr vnitra Martin Pecina.

Korupce jako sociální a kriminální fenomén je v České republice opakovaně identifikována jako jeden z nejvážnějších problémů české společnosti. Vzhledem k tomu, že potřeba razantně změnit situaci v oblasti korupce je v současné ekonomické situaci nanejvýš aktuální, připravilo Ministerstvo vnitra komplex protikorupčních opatřeních neboli "protikorupční balíček", který představuje soubor novelizací tří zákonů, jejichž přijetí ovlivní významným způsobem legislativní podmínky pro potlačování korupce a související závažné kriminality.

Jde o novelizace trestního řádu, trestního zákoníku a daňového řádu. Obsahem novel je zavedení institutu korunního svědka a úprava institutu spolupracujícího obviněného, úprava institutu protikorupčního agenta, oprava nechtěných důsledků přijetí trestního zákoníku.

"Institut korunního svědka je mimořádné účinný v zahraniční. Osvědčil se v průběhu desítek let zejména v USA, je adoptován do trestního řádu mnoha evropských zemí a nevyvolává příliš mnoho negativních emocí. Doufám, že by tento institut v protikorupčním balíčku mohl zůstat a věřím, že projde poslaneckou sněmovnou. Institut korunního svědka umožní přerušit a následně zastavit trestní stíhání výměnou za klíčové svědectví, tzn. beztrestnost korunního svědka. Nicméně u tohoto institutu jsou zavedeny velmi přísné podmínky. Svědek musí vydat prospěch z té trestné činnosti, na které se podílel, musí nahradit škodu, nepokračovat v páchání trestné činnosti, ale zejména musí jeho svědectví vést k usvědčení kompliců tak, aby mohlo být uznáno a aby on mohl být uznán beztrestným," uvedl ministr vnitra Martin Pecina.

  

Jana Malíková 
ředitelka odboru a tisková mluvčí

  


21. prosince 2009

vytisknout  e-mailem