Bytová správa ministerstva vnitra  


 

Hlavní menu

 

 

Tisková zpráva ze zasedání Republikového výboru pro prevenci kriminality

Říjen 

Ministerstvo vnitra České republiky
odbor prevence kriminality

Tisková zpráva
říjen 2024

Pravidelné zasedání Republikového výboru pro prevenci kriminality – říjen 2024

Dne 31. října 2024 se konalo zasedání Republikového výboru pro prevenci kriminality (RVPPK), které mělo následující program:

  1. Virtuální násilí – Institut pro kriminologii a sociální prevenci
  2. Aktuální aktivity v oblasti prevence kybernetické kriminality – prezentace činnosti Kyberkomise RVPPK, aktivity NÚKIB za rok 2024 – Odbor prevence kriminality MV, Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost
  3. Rizika umělé inteligence – představení nového vzdělávacího materiálu – Odbor prevence kriminality MV
  4. Prezentace projektu ADIKTS a ZKRATKY – Policejní prezidium ČR (odbor prevence + ŘSDP + NPC)
  5. Problematika zneužívání návykových látek ve vztahu k romské mládeži – příklady dobré praxe – Úřad vlády (Rada vlády pro koordinaci politiky v oblasti závislostí + Rada vlády pro záležitosti romské menšiny)
  6. Prezentace aktivit a postupů v rámci plnění úkolů v problematice „Profesionální přístup PČR k oznamovatelům“ – Policejní prezidium ČR (ŘSPP)
  7. Různé                 

Program byl schválen bez námitek.

K bodu 1: Mgr. Kudrlová z IKSP prezentovala výsledky výzkumu na téma virtuálního násilí. Studie ukazuje, že zásahy do soukromí v online prostředí, jako je kyberstalking, deepfake pornografie nebo zneužívání identity, jsou stále častější. Plánovaný projekt na období 2025–2027 se zaměří na nové formy kyberkriminality, včetně genderově podmíněného násilí.

K bodu 2: Mgr. Trčková z OPK představila aktivity Kyberkomise RVPPK, včetně přípravy vzdělávacího materiálu „Bezpečně v kyber“, který se zaměřuje na ochranu dětí a jejich rodičů před online riziky. Následně Mgr. Mezerová z NÚKIB představila výsledky Festivalu bezpečného internetu s mottem „Chraň svůj digitální svět“.

K bodu 3: JUDr. Barbořík představil oblast prevence kybernetické kriminality a rizika AI, kde ve spolupráci se sdruženími městských a obecních policiích a Policií ČR vytvořil OPK MV zadání preventivních materiálů, které pak vypracovala Univerzita Palackého v Olomouci, projekt E-Bezpečí. V roce 2023 tak byl zrealizován projekt „Kyberakademie pro pracovníky obcí, obecních policií a další cílové skupiny působících ve školním prostředí“. Pro rok 2024 byl připraven nový projekt „AI: Rizika a odpovědnost“. Následně je také připraveno školení pro policisty a strážníky-preventisty.

Kyberakademie (2023) obsahuje metodickou příručku, prezentaci s poznámkami, preventivní letáky, klopovou složku (https://prevencekriminality.cz/vychazi-kyberakademie-pro-pracovniky-obci-obecnich-policii-a-dalsi-cilove-skupiny-ve-skolnim-prostredi/). 

V únoru 2024 byl připraven leták AI desatero aneb Základní pravidla a rizika využívání umělé inteligence (https://prevencekriminality.cz/ministerstvo-vnitra-predstavilo-letak-zakladni-pravidla-a-rizika-vyuzivani-umele-inteligence/).

V říjnu byla vydána metodická příručka včetně prezentace AI: Rizika a odpovědnost (https://prevencekriminality.cz/ministerstvo-vnitra-predstavuje-novy-preventivni-material-umela-inteligence-rizika-a-odpovednost/).

K bodu 4: Plk. Pidrmanová z Policejního prezidia společně se Stanislavou Vyhlídalovou představila projekt „ADIKTS a ZKRATKY“, zaměřený na prevenci užívání návykových látek. Projekt zahrnuje seriál pro mladé i dokumentární sérii, které mají za cíl zvýšit povědomí o rizicích drog. Kampaň oslovila miliony lidí a přispěla ke snížení tolerance vůči drogám ve společnosti.

K bodu 5: Mgr. Burešová ze spolku Rita – rosteme společně prezentovala aktivity zaměřené na práci s dětmi ohroženými rizikovým chováním. Výsledky ukazují, že dlouhodobá práce s dětmi a jejich rodiči může vést k významnému snížení rizikového chování, jako je kouření nebo užívání marihuany.

K bodu 6: Pplk. Petrovičová z Policejního prezidia informovala o zahájení kurzu „Profesionální přístup k oznamovatelům“, který zlepšuje dovednosti policistů v jednání s různými typy oznamovatelů, včetně seniorů nebo osob s mentálním postižením. Kurz je dostupný všem policistům v rámci základní odborné přípravy.

Přílohy:
Příloha 1 ad bod 1)       -  Virtualni nasili
Příloha 2 ad bod 3)       - 3_PPT_Rizika AI_RVPPK 31102024
Příloha 3 ad bod 4)       - 4_Vyhodnocení_Drogy_1.žádost FZŠ_ČAP a PČR_SV.pdf

Kontakt:
Odbor prevence kriminality MVČR, opk@mvcr.cz, tel.: +420 974 832 255

vytisknout  e-mailem