Bytová správa ministerstva vnitra  


 

Hlavní menu

 

 

Tisková zpráva ze zasedání Republikového výboru pro prevenci kriminality

Březen 2017 

Tisková zpráva
ze zasedání Republikového výboru pro prevenci kriminality

      Jednání Republikového výboru pro prevenci kriminality (RVPPK), které se konalo 30. března 2017, bylo zaměřeno na problematiku sociálního vyloučení, integrace příslušníků zejména romské komunity a práce styčných důstojníků Policie ČR menšiny. Jednání řídil Mgr. David Chovanec, ředitel odboru bezpečnostní politiky a prevence kriminality Ministerstva vnitra (OBPPK) a zazněly na něm následující příspěvky:

  • Činnost Policie ČR na úseku menšin a specifické projekty v prostředí sociálně vyloučených lokalit
  • Akční plán Strategie boje proti sociálnímu vyloučení na období 2016 – 2020
  • Koordinovaný přístup k sociálně vyloučeným lokalitám (SLV) a čerpání dotací
  • Strategie romské integrace do roku 2020 a její naplňování
  • Schválení dotací Programu prevence kriminality na místní úrovni

     O působení Policie ČR na úseku menšin (pptx, 2,07 MB), kterou upravuje novelizovaný pokyn policejního prezidenta č. 204/2016, referovala PhDr. Soňa Svobodová, MBA. Uvedla, že byl vyškolen potřebný počet interních lektorů pro problematiku multikulturního vzdělávání, zintenzivňuje se spolupráce mezi policií a ministerstvem vnitra, zdokonaluje se mapování rizikových lokalit, definování hrozeb aj., což přináší cenné poznatky pro stálé zlepšování činnosti v roce 2017.

     Specifické projekty (pdf, 557 kB) prevence kriminality realizované v sociálně vyloučených komunitách za rok 2016 představil JUDr. Tomáš Koníček (OBPPK). Shrnul informace o historii a současnosti úspěšného projektu Asistent prevence kriminality. Projekt je realizován od roku 2009 a díky svým prokazatelně pozitivním výsledkům a dopadům na zvýšení veřejného pořádku a bezpečí v problémových lokalitách a na zaměstnanost dlouhodobě a obtížně zaměstnatelných osob včetně Romů je nejúspěšnějším a nejžádanějším projektem prevence kriminality v sociálně vyloučených lokalitách. Projekt Domovník – preventista, pomáhá vytvořením nové pracovní pozice domovníka řešit neutěšenou situaci v oblasti správy bytového fondu a současně napomáhá zvýšení bezpečnosti a veřejného pořádku v dané lokalitě.

      Akční plán Strategie boje proti sociálnímu vyloučení představil ředitel Agentury pro sociální začleňování Mgr. Radek Jiránek. Akční plán (AP) stanovuje celkem 93 opatření ke zlepšení kvality života v SLV a zahrnuje celkem osm tematických oblastí. Největší počet opatření se týká vzdělávání, bydlení a dluhů. Dalšími oblastmi jsou zaměstnanost, bezpečnost, podpora rodin, sociální služby a sociální práce, zdraví a koncepční řešení sociálního vyloučení. Podrobnosti obsahuje prezentace (ppt, 448 kB).

     Ředitel Jiránek navázal ještě prezentací Koordinovaný přístup k sociálně vyloučeným lokalitám a čerpání dotací. Pro tento přístup je charakteristické zejména: společné (lokální) rozhodování na základě dat (vstupní a tematické analýzy), strategické a dlouhodobé plánování sociálního začleňování, realizace cíleně zaměřených projektů, vyhodnocování jejich dopadů a účinku a snaha o dlouhodobý efekt. Podrobnosti k dispozici zde (pptx, 1,15 MB).

    O naplňování Strategie romské integrace do roku 2020 (pptx, 1,55 MB) hovořil Mgr. Martin Martinek z Rady vlády pro záležitosti romské menšiny Úřadu vlády ČR. Zaměřil se zejména na přípravu zprávy o stavu romské menšiny a vyhodnocení situace této skupiny v České republice. Dále přítomné seznámil s dotačním řízením Úřadu vlády a s vyhodnocením příslušných dotačních programů.

      Na závěr jednání Republikový výbor schválil návrh Komise RVPPK pro výběr projektů Programu prevence kriminality na místní úrovni k přidělení dotací na rok 2017, který předložil JUDr. Michal Barbořík z OBPPK. Komplexní informace o podpořených projektech získáte na webu MV.

     Další jednání RVPPK se uskuteční 27. dubna 2017.

Mgr. Květa Dočkalová, odbor bezpečnostní politiky a prevence kriminality MV

vytisknout  e-mailem