Bytová správa ministerstva vnitra  


 

Hlavní menu

 

 

Sněmovna - zřejmě marný boj proti přílepkům

Poslanecký návrh na novelu zákona o jednacím řádu Poslanecké sněmovny z dílny klubu Strany zelených směřuje ke zrušení takzvaných přílepků k návrhům zákonů. Za „přílepky" se označují části zákona, které Sněmovna schválí na poslední chvíli formou pozměňovacího návrhu k naprosto nesouvisející normě.
 
Mezi nejznámější přílepky z poslední doby patří zdravotnická reforma včetně poplatků u lékaře. V dubnu letošního roku při projednávání stížnosti u Ústavního soudu předseda soudu Pavel Rychetský připomněl, že vládní návrh ekonomické reformy byl předložen jako jeden tisk a měl 176 stran. Ve druhém čtení v podrobné rozpravě premiér Topolánek předložil pozměňovací návrhy v rozsahu 37 stran textu, později jeden z jeho poslaneckých kolegů z ODS přišel s dalšími 14 stranami návrhů. Podle kritiků normy jsou to přílepky a vadilo jim, že opozice neměla čas návrhy prostudovat. „Jako poslanec mohu ve druhém čtení podávat jakékoliv pozměňovací návrhy a v tomto smyslu jsem je i podal. Část byla motivována snahou zlepšit kvalitu normy. Návrhy vznikaly v průběhu projednávání, je to normální," uvedl u soudu tehdejší premiér. Připomněl, že o reformě se hovořilo dlouho, a to jak mezi odbornou veřejností, tak v politických kruzích. Stížnost byla zamítnuta.
 
Elektrárenské firmy včetně státem ovládané skupiny ČEZ budou moci v budoucnu dostávat část emisních povolenek zdarma. Výměnou za to budou muset investovat část peněz do modernizace výroby elektřiny. O tom rozhodla Poslanecká sněmovna v červnu při schvalování novely zákona o spotřebních daních. „Jedná se o přílepek desetiletí, ne-li století," řekl bývalý ministr životního prostředí Martin Bursík. Označil ho za přílepek ušitý na míru přímo ČEZ. Vládní návrh měl původně za cíl hlavně daňově podpořit některá biopaliva.
 
Činnost horské služby by měly nově upravovat paragrafy v zákoně o podmínkách podnikání v cestovním ruchu. Také o tom rozhodli poslanci těsně před prázdninami formou přílepku k novele zákona o civilním letectví. Poslanec Pavel Hojda řekl, že to sice je přílepek, tedy změna nesouvisejícího zákona, ale opodstatněná. Horská služba nemá svůj vlastní zákon a tímto přílepkem se aktuálně řeší důležité věci. Horská služba má fungovat jako obecně prospěšná společnost a působit by měla spolu s dalšími složkami Integrovaného záchranného systému.
 
K samotné problematice přípustnosti přílepků se vyjádřil v únoru 2007 Ustavní soud, když jednal o stížnosti skupiny senátorů proti Sněmovnou schválenému znění zákona o bankách, k němuž byl schválen i přílepek týkající se odškodnění klientů zkrachovalých bank. Na námitku k proceduře, konkrétně k porušení zákazu svévole při legislativní proceduře, Ústavní soud konstatoval, že pozměňovací návrhy podané ve druhém čtení (a schválené ve třetím čtení), kterými byly do projednávaného zákona včleněny zcela nesouvisející novely zákona, byly zejména v posledním volebním období Poslanecké sněmovny zcela běžným jevem. Jde o jev, který nepřispívá k přehlednosti právního řádu a k právní jistotě adresátů těchto změn, nicméně z hlediska formálního je zřejmé, že poslanec při podávání pozměňovacích návrhu není ve smyslu Ústavy ničím omezen.
 
Text: -žam-


Odbor územní veřejné správy, redakce čtrnáctideníku Veřejná správa, 27.7.2009

vytisknout  e-mailem