Bytová správa ministerstva vnitra  


 

Hlavní menu

 

 

Sněmovna - vládní úsporný balíček schválen po kompromisu parlamentních stran

Poslanci ve čtvrtek 24. září s mírnými úpravami dle politického kompromisu schválili legislativní vládní úsporný balíček, kterým se sníží schodek státního rozpočtu na příští rok na 162,8 miliardy korun, což odpovídá 5,2 procenta HDP. Podle odborníků by bez těchto opatření deficit narostl na 230 miliard korun.
Premiér Jan Fischer uvedl, že schválení balíčku bere jako vyjádření podpory vládě. Sněmovna také kývla na snížení platů ústavních činitelů o čtyři procenta. Pro balíček hlasovalo 163 ze 192 přítomných poslanců, proti bylo jen 26 komunistických zákonodárců. Ze souboru opatření oproti vládnímu návrhu vypadlo snížení rodinných příspěvků, příspěvků pro postižené a zavedení nové sazby daně pro lidi s vyššími příjmy. Nebude v něm ani zdvojnásobení sazby daně pro zemědělské nemovitosti nebo zavedení dalšího daňového pásma pro lidi s platem nad 145 000 měsíčně.
 
KDU-ČSL do balíčku neprosadila svůj návrh na vyšší zdanění hazardních her. Poslanec Ludvík Hovorka přitom otevřeně kritizoval skutečnost, že Česká republika je zemí s nejnižší úrovní zdanění hazardu, protože provozovatelé jednotlivých druhů hazardních her v České republice podle jeho slov platí z cca 128,5 miliard, které lidé prosázejí, pouze 4,2 miliardy korun na správní poplatky, a prostřednictvím různých nadací odvádějí asi 3,5 miliardy korun na veřejně prospěšné účely. Ministr financí Eduard Janota na tuto kritiku odpověděl, že současná vláda měla překlenovací mandát a proto zatím k hazardu nepředložila žádnou legislativní normu, byť uznal, že je jí velmi zapotřebí. Přislíbil však, že pokud vláda premiéra Fischera bude pracovat i nadále – a to zřejmě po schválení úsporného balíčku bude – chce Ministerstvo financí do konce října předložit návrh novely loterijního zákona, který bude řešit dvě věci. Zdaňování hazardu a jeho povolování s ohledem na to, aby obce měly větší pravomoc a ingerenci zasahovat do povolovacího schématu řízení pro jednotlivé typy her.
 
ČSSD stáhla svůj návrh na zvýšení přídavků na děti a dávek v nezaměstnanosti, sociální demokraté však prosadili doprovodné usnesení, v němž Sněmovna žádá vládu, aby v rozpočtu zohlednila zvýšení důchodů podle dřívějšího návrhu ministra práce a sociálních věcí Petra Šimerky. Ministr navrhoval zvýšit penze o 200 korun, vláda to neschválila a valorizovat je nechce. Stejně tak Sněmovna schválila i výzvu vládě, aby ponechala v rozpočtu objem peněz na mzdy státních zaměstnanců alespoň na letošní úrovni, protože i tato suma by měla být v rámci úsporných opatření snížena o čtyři procenta.
 
Snížení platů ústavním činitelům o čtyři procenta se vztahuje asi na 4800 představitelů státní moci, soudců a státních zástupců a její realizací dojde k celkové úspoře výdajové stránky státního rozpočtu v roce 2010 zhruba ve výši 126, 7 milionu korun. Strana zelených neuspěla s návrhem o dvojnásobné snížení platů. Ani ČSSD neprosadila snížení platů o pětinu a rozšíření okruhu představitelů státní moci, jichž by se to mělo týkat. Republiková rada Soudcovské unie, kterých se novela také týká, již nicméně schválený pokles platů soudcům označila za neústavní.
 
text -žam-


Odbor územní veřejné správy, redakce čtrnáctideníku Veřejná správa, 29.9.2009

vytisknout  e-mailem