Bytová správa ministerstva vnitra  


 

Hlavní menu

 

 

Senát - výročí pádu železné opony v Maďarsku, návštěva slovenského prezidenta

Čelní představitelé obou komor Parlamentu České republiky, předseda Senátu Přemysla Sobotka a předseda Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček, odcestovali do Maďarska, aby se v Budapešti zúčastnili oslav 20. výročí pádu železné opony. Slavnostní akt, kterého se vedle našich představitelů zúčastnili také zástupci dalších 17 států, se konal přesně po dvaceti letech, kdy ministři zahraničí Maďarska a Rakouska symbolicky přestřihli ostnatý drát na společné hranici. „To, že Maďaři před dvaceti roky otevřeli své hranice směrem na západ, byl další úder hroutícímu se totalitnímu systému tehdejšího sovětského bloku. My Češi jsme v naději upírali zraky k maďarsko-rakouské hranici, po prvních polských svobodných volbách to byl i pro nás další impuls, abychom zahájili cestu ke svobodě. Maďaři se dočkali na konci června 1989, my jsme svou revoluci začali 17. listopadu,“ uvedl předseda Senátu Přemysl Sobotka. Vzpomínkové konference k pádu železné opony v Maďarsku se zúčastnil také 1. místopředseda Senátu Petr Pithart.
 
Již tradičně se v Senátu pod záštitou předsedy Senátu Přemysla Sobotky konal mezinárodní hudební festival česko–německo–židovské kultury Devět bran. Letošní jubilejní 10. ročník se nesl ve znamení českého předsednictví v Radě Evropské unie a 20. výročí pádu komunistického režimu. Hlavním letošním tématem byla židovská kultura Spojeného království Velké Británie a Severního Irska včetně zemí Commonwealthu. Podle předsedy Senátu, který festival 23. června zahajoval, se pozice tohoto festivalu propojila nejen s historickým prostředím, ve kterém Senátu sídlí, ale i se základní politickou rolí Senátu, který si klade za svůj hlavní cíl ochranu demokracie, lidské svobody a hledání přátelských vztahů mezi národy. „Zní to dobře a jednoduše, ale historie nám zanechala příliš mnoho stínů. Temné ozvěny minulosti, především v podobě antisemitismu, dostávají v dnešním světě nové formy, které v sobě skrývají často opět podceňovaná a přehlížená nebezpečí. Protože proti nim český Senát vystupuje aktivně a pravidelně politickými prostředky, je nutné a účinné, aby nacházel partnery, kteří stejné myšlenky dokáží ztvárnit i třeba prostřednictvím řeči umění,“ uvedl na zahájení kulturního projektu Devět bran P. Sobotka.
 

Přemysl Sobotka a Ivan Gašparovič Přemysl Sobotka a Ivan Gašparovič

První den konání festivalu vystoupil ve Valdštejnské zahradě Senátu extravagantní houslista z Velké Británie Nigel Kennedy, jenž je světovou hvězdou klasické a jazzové muziky. V Praze nevystupoval poprvé, v loňském roce účinkoval na hudebním festivalu Pražské jaro, kde se stal jednou z jeho hlavních hvězd. V Senátu houslista spolu s polským kvartetem Kroke zahráli směsici východoevropské, židovské a romské muziky. Série koncertů ve Valdštejnské zahradě pokračovala až do 27. června a návštěvníci si zdarma mohli vyslechnout jazz, klezmer, romskou hudbu, klasiku i chasidické písně ze všech koutů světa. Festival nenabízel divákům pouze koncerty ve Valdštejnské zahradě, ale sestával se i z divadelních představení, výstavy, přednášek a seminářů na různých místech Prahy.
 
Na pracovní návštěvu přicestoval 29. června do České republiky prezident Slovenska Ivan Gašparovič. Předseda Senátu Přemysl Sobotka pro něj uspořádal slavnostní oběd. Ve svém projevu pogratuloval předseda Senátu slovenskému prezidentovi ke znovuzvolení a vyzdvihl skutečnost, že jeho první zahraniční návštěva směřovala do České republiky. Dále hovořil o nadstandardních vztazích obou států. Další témata, která byla zmíněna v průběhu setkání, se týkala především slovensko-maďarských vztahů a řešení ekonomické krize v obou zemích.
 
Text: –kk- 
Foto: Archiv Senátu PČR


Odbor územní veřejné správy, redakce čtrnáctideníku Veřejná správa, 9.7.2009

vytisknout  e-mailem