Psychosociální podpora pro uniformované složky
Specifická zátěž členů uniformovaných složek v situacích krizí, katastrof a traumatu vyžaduje adekvátní psychosociální podporu, aby si jednotlivci i nadále zachovali své schopnosti řešit mimořádné události i vlastní životní rovnováhu a pohodu. Hlavním smyslem je zde posilování odolnosti zasahujících. Psychologové MV se touto problematikou dlouhodobě zabývají.
Ve čtvrtek 17. 5. 2012 proběhne na Ministerstvu vnitra odborný seminář pro psychology a interventy z řad bezpečnostních sborů i další odbornou veřejnost.
Cílem semináře je seznámit kolegy s jedním z odborných výstupů evropského projektu EUTOPA-IP, na kterém se odborně podíleli také psychologové resortu MV. Tímto konkrétním výstupem je materiál „Vodítka - psychosociální podpora pro pracovníky uniformovaných složek“, který je prvními evropskými směrnicemi pro poskytování účinné psychosociální podpory zasahujícím členům IZS – v kontextu katastrof, terorizmu a dalších mimořádných událostí. Materiál byl připraven nizozemskou nadací IMPACT a financován z evropských zdrojů.
Uvedená vodítka shrnují společný odborný konsenzus evropských expertů na psychosociální podporu, nejlepší praxi a doporučení založená na důkazech a výsledcích posledních výzkumů.
Na semináři bude odborná veřejnost rovněž seznámena s poslední nejlepší praxí v psychosociální podpoře profesionálů ve zdravotnictví, v Policii ČR, u Hasičského záchranného sboru ČR a s posledními trendy a podněty z akademické půdy. Výstupy z akce budou zveřejněny na webu Ministerstva vnitra.
Mezi přihlášenými účastníky jsou psychologové a interventi bezpečnostních sborů ČR, Armády ČR, zdravotničtí záchranáři, pracovníci krizového řízení, experti z ČR i ze Slovenska.
Seminář pořádá odbor bezpečnostní politiky MV a odborně jej zajišťují: psychologové MV, GŘ HZS, PP i odborníci resortu zdravotnictví a Univerzity Karlovy.
PhDr. Štěpán Vymětal, odbor bezpečnostní politiky